Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 lipca 2024 05:14
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Odpady wielkogabarytowe - co to jest i jak z nimi postępować?

Nie wszystkie wytworzone przez mieszkańców odpady ze względu na swój rozmiar, wagę czy skład mogą być wyrzucane do pojemników czy kontenerów na śmieci. Odpady wielkogabarytowe oraz elektrośmieci odbierane są osobno, według obowiązującego harmonogramu. Przypominamy więc, czym są wielkogabaryty i jak z nimi postępować.

Odpady wielkogabarytowe to: meble (np. stoły, szafy, krzesła, sofy), dywany, wózki dziecięce, materace, pierzyny, elementy wyposażenia wnętrz, rowery, zabawki dużych rozmiarów, opony, a także urządzenia zasilane elektrycznie (np. lodówki, telewizory, pralki).

Do odpadów wielkogabarytowych nie należą natomiast: wszelkiego rodzaju części budowlane i sanitarne (takie jak deski drewniane, belki, panele, ramy okienne, drzwi, płoty, wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki, płytki, rolety), jak również części samochodowe, motorowery, kosiarki spalinowe, odpady remontowe, odpady ogrodowe.

Obiór odpadów wielkogabarytowych w Skarżysku odbywa się zgodnie z ustalonym harmonogramem: w budynkach jednorodzinnych organizowany jest raz na kwartał - w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu, natomiast w przypadku budynków wielorodzinnych odbiór odbywa się raz w miesiącu – dokładnie w każdy ostatni wtorek miesiąca.

Odpady wielkogabarytowe należy przygotować i wystawić do odbioru bezpośrednio przed datą ich zbiórki. Wystawianie (szczególnie przy zabudowie wielorodzinnej) starych mebli czy zużytego sprzętu elektrycznego na długo przed planowaną datą odbioru powoduje zaleganie odpadów przy altanach śmietnikowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama