Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Wsparcie dla przedsiębiorców i bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach

Od kilku miesięcy przedsiębiorcy w całej Polsce mogą korzystać z tarczy antykryzysowej, czyli pakietu rozwiązań przygotowanych przez rząd. Propozycje te mają ochronić państwo i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach w ramach tarczy sukcesywnie realizuje zadania, które mają chronić miejsca pracy i bezpieczeństwo pracowników, a także finanse przedsiębiorców. Jednym z wariantów przygotowanych dla firm, jest niskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy.

W powiecie kieleckim z takiego rozwiązania skorzystało już blisko 11 tysięcy osób. Wsparcie w wysokości do pięciu tysięcy złotych to jednorazowa pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorców, których firmy funkcjonowały na rynku przed 1 kwietnia 2020 r. Spłata pożyczki, po spełnieniu kryteriów może zostać anulowana.

Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach realizuje też dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych. Do tej pory z programu skorzystało ponad dwa tysiące osób.

O połowę mniej wniosków, bo blisko tysiąc, złożyli pracodawcy na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń swoich oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne. To rozwiązanie dotyczy mikro, małych i średnich przedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa to także propozycje dla kościołów i organizacji pozarządowych. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach na różne zadania z tych obszarów złożono ponad 160 wniosków.

Kolejną ważną informacją, tym razem dla osób bezrobotnych korzystających z zasiłku jest jego podwyżka. Od 1 września w Polsce zwiększono ją do tysiąca dwustu złotych.

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobie, która zarejestruje się w urzędzie po co najmniej rocznym stażu pracy. Trzeba też wykazać że pracownik przepracował minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację. Dodatkowo wnioskujący musi udowodnić, że za swoja pracę otrzymywał co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, obecnie jest to kwota 2600 zł brutto.

W ramach aktywizacji osób bezrobotnych Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach rozpoczął realizację programu specjalnego pn. „Krok do przodu". Jego celem jest zwiększenie zdolności do zatrudnienia oraz uzyskanie nowych kwalifikacji poprzez szereg działań aktywizujących. Program skierowany jest do osób powyżej 25 roku życia nie posiadających kwalifikacji zawodowych. Gminy, które zatrudnią pracowników korzystających z programu, przez pierwsze pół roku, otrzymają dopłatę do ich wynagrodzenia.

Na realizację działania przeznaczonych zostanie w sumie blisko 200 tysięcy złotych.

Taka sama kwota skierowana została do programu specjalnego „Nowa droga". W tym przypadku chodzi o wzrost aktywności zawodowej osób bezrobotnych po odbyciu kary pozbawienia wolności, a w szczególności osób, które po opuszczeniu zakładu karnego nie podjęły zatrudnienia.

Uczestnicy programu "Nowa droga" zostaną skierowani na kursy przygotowawcze do zawodu.

Wszystkie informacje dotyczące programów realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy znajdują się na stronie internetowej kielce.praca.gov.pl

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama