Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 czerwca 2024 09:58
Reklama

Od czwartku kontrole autokarów przewożących dzieci na ferie

W poniedziałek uczniowie świętokrzyskich szkół rozpoczynają zimowe ferie. Od czwartku przez ponad dwa tygodnie policjanci i inspektorzy transportu drogowego kontrolować będą autokary przewożące dzieci na wypoczynek.
Od czwartku kontrole autokarów przewożących dzieci na ferie
Od czwartku kontrole autokarów przewożących dzieci na ferie

Od czwartku rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o kontrole autokarów wyjeżdzających z dziećmi na zimowy wypoczynek. W Kielcach punkt kontroli zorganizowano na parkingu obok Hali Legionów przy ulicy Bocznej. Będzie czynny do 12 lutego w godz. 6-10.

"Podczas kontroli szczególną uwagę zwracać będziemy na stan techniczny pojazdu, jak i stan trzeźwości kierowcy. Sprawdzać będziemy m.in. ogumienie, czy jest właściwe, stan hamulców, wycieki płynów. Pamiętajmy także, że zmieniły się przepisy jeśli chodzi o płyn do spryskiwaczy. Za brak tego płynu grozi mandat do 200 zł" – powiedział PAP I zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach insp. Jarosław Tokarczyk, który apelował do kierowców o ostrożną jazdę.

"Podczas opadów deszczu czy śniegu dostosujmy prędkość do panujących warunków. Pamiętajmy także o odśnieżeniu pojazdu, jak i oczyszczeniu szyb, aby poprawić widoczność" – dodał policjant.

Oprócz stałego punktu kontroli przy ulicy Bocznej, policjanci kontrolować będą autokary także na drogach regionu. "Kontrole będziemy przeprowadzać na najważniejszych szlakach komunikacyjnych województwa. Będziemy się koncentrować nie tylko na stanie technicznym pojazdu i trzeźwości kierowcy. Sprawdzać będziemy m.in. czy kierowca przestrzega norm czasu pracy, czy przewoźnik posiada odpowiednie uprawnienia" – zaznaczyła zastępca wojewódzkiego inspektora transportu drogowego Agata Wiśniowska.

Dodała, że kontrole autokarów będą mogły być przeprowadzane w całym regionie. Organizatorzy wyjazdu, ewentualnie rodzice, powinni się wcześniej skontaktować w tej sprawie z najbliższą jednostką policji.

Podczas czwartkowego briefingu prasowego zaprezentowano także film poruszający tematykę zagrożeń z jakimi mogą spotkać się młodzi ludzie podczas zimowych ferii. "Cyberbezpieczeństwo, uzależnienia i bezpieczeństwo w ruchu drogowym – ta tematyka jest na tyle istotna, że będziemy ją także kontynuować po zakończeniu ferii zimowych. Młodzież teraz spędza bardzo dużo czasu przed komputerem. Te zagrożenia, które czyhają na młodych ludzi, jak pedofilia, oszustwa, kradzież tożsamości, będziemy cały czas o nich przypominać" – powiedziała prezes Stowarzyszenia PASSA Katarzyna Banasik.

"Przedstawiony spot jest trudny w odbiorze, ale bardzo realistyczny. Jako lekarz z takimi przypadkami spotykałem się wielokrotnie. Musimy naszym młodym obywatelom przypominać o tych zagrożeniach i uczulać na nie. Ale to od ich wrażliwości i odpowiedniego postepowania zależy bardzo dużo. Dlatego taki apel do młodzieży: nie marnujcie swojego życia na rzeczy, które z natury biegną w jedną stronę. Okradają was z tożsamości, waszego czasu, z waszej młodości i zdrowia" – apelował wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

W ubiegłym roku podczas ferii zimowych w regionie świętokrzyskim doszło do 22 wypadków, w których zginęły trzy osoby, a 29 zostało rannych. Wśród osób poszkodowanych nie było dzieci. Policjanci i inspektorzy transportu drogowego skontrolowali 62 autokary przewożące dzieci na zimowy wypoczynek.

"Jeśli chodzi o stan techniczny pojazdów nie było większych zastrzeżeń. To efekt naszych wspólnych działań. Mam nadzieję, że w tym roku będzie podobnie" – podkreśliła Wiśniowska.

Od poniedziałku ferie zimowe poza uczniami z woj. świętokrzyskiego rozpoczną również dzieci i młodzież z woj. kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

 

(PAP), Autor: Janusz Majewski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama