Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 czerwca 2024 09:18
Reklama

W niedzielę w całym kraju odbędzie się Bieg "Tropem Wilczym" upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

Na symbolicznym dystansie 1963 metrów, przypominającym, że w 1963 r. zginął w walce Józef Franczak, ostatni Żołnierz Wyklęty, pobiegną w niedzielę w całym kraju uczestnicy Biegu "Tropem Wilczym". Inicjatywa upamiętnia żołnierzy polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.
W niedzielę w całym kraju odbędzie się Bieg "Tropem Wilczym" upamiętniający Żołnierzy Wyklętych
W niedzielę w całym kraju odbędzie się Bieg "Tropem Wilczym" upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

W Warszawie Bieg "Tropem Wilczym" odbędzie się w Forcie Bema. Uczestnicy oprócz koronnego dystansu 1963 metrów, będą mogli wziąć udział w biegach na 5 i 10 km. Również w innych miastach dystansowi symbolicznemu będzie często towarzyszyła możliwość sprawdzenia swoich sił na dłuższej trasie. Bieg odbywa się również poza granicami Polski m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Austrii.

Pierwszy Bieg "Tropem Wilczym" miał miejsce w 2013 r. Jego organizatorem jest Fundacja "Wolność i Demokracja". Idea Biegu to honorowanie Żołnierzy Niezłomnych, których konkretne sylwetki oraz historie są podczas tej inicjatywy przybliżane.

"Co roku mamy jakiś klucz, według którego wybieramy Niezłomnych, których upamiętniamy. W tym roku to hasło to +kurierzy+. Mamy tu na myśli osoby przenoszące informacje, czyli tę bardzo ważną funkcję umożliwiającą dotarcie informacji +z terenu+ do kręgów decyzyjnych. W tym roku to przepiękny duet - rtm. Witold Pilecki, autor pierwszego sprawozdania o ludobójstwie w Auschwitz - +Raportu Pileckiego+, czyli chyba najbardziej ofiarnej pracy kurierskiej, jaką ktokolwiek wykonał i Tadeusz Płużański, jego współpracownik, uczestnik podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego" - powiedziała PAP ambasadorka Biegu Barbara Konarska.

Honorowane są również dwie postacie kobiece - Alicja Wnorowska i Irena Szajowska. "Przyjaciółki, które były blisko przez całe życie. Za działalność podziemną poddawane represjom, uwięzione, uwolnione dopiero w wyniku amnestii. To były niezwykłe, piękne kobiety, szpieginie, jak byśmy dzisiaj powiedzieli, jedna z nich pracowała w Urzędzie Bezpieczeństwa i wynosiła bardzo cenne dla podziemia informacje" - podkreśliła Konarska.

"Tropem Wilczym" to także wielki event rodzinny, w którym uczestniczą nawet rodzice z małymi dziećmi. Biegowi towarzyszą również m.in. gry terenowe, konkursy oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 1 marca od 2011 r. Data została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – Łukasz Ciepliński i jego towarzysze walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama