Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Prowadzili pojazdy, mimo sądowego zakazu

Policjanci często zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują samochodami, pomimo ciążącego na nich wyroku sądowego o zakazie prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Do takich dwóch sytuacji doszło wczoraj na terenie ostrowieckiego powiatu. Przypominamy, że za złamanie takiego zakazu grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
Prowadzili pojazdy, mimo sądowego zakazu
Prowadzili pojazdy, mimo sądowego zakazu

Wczoraj kwadrans przed godziną 11.00 na ul. Żabiej w Ostrowcu Świętokrzyskim policjanci z miejscowej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego mercedesem. Po chwili okazało się, że siedzący za kierownicą, 45-letni ostrowczanin posiada aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, który wydał Sąd Rejonowy w Opocznie.

Tego samego dnia, kilka minut po godzinie 17, w miejscowości Grzegorzowice policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego ostrowieckiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki BMW, którego kierujący jechał o 43 km/h za szybko. Za popełnione wykroczenie 45-letni mieszkaniec gminy Waśniów został ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 złotych. Jednakże sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że kierowca BMW posiada dwa aktywne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Obaj mieszkańcy naszego powiatu odpowiedzą wkrótce za popełnione przestępstwa przed sądem.

Warto pamiętać, że:

Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego.
W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama