Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 21:25
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Zrobiło się bezpieczniej na przejściach dla pieszych

GDDKiA o. Kielce informuje o doświetleniu kolejnych 51 przejść dla pieszych na drogach krajowych, łącznie będzie ich 660!
Zrobiło się bezpieczniej na przejściach dla pieszych
Zrobiło się bezpieczniej na przejściach dla pieszych

Doświetlone zostały kolejne przejścia dla pieszych na drogach krajowych w województwie świętokrzyskim. Teraz są one lepiej widoczne i bezpieczniejsze. W maju br. wykonane zostały instalacje oświetleniowe w 51 lokalizacjach na odcinkach dróg krajowych nr 9, 77 i 74. W ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej doświetlonych będzie łącznie ok. 660 przejść dla pieszych w naszym regionie.

Kolejne instalacje oświetleniowe wykonane. 

W tym miesiącu wykonawcy zgłosili zakończenie budowy instalacji oświetleniowych dla przejść dla pieszych na odcinkach dróg krajowych nr 9 w gminach Łoniów i Lipnik, nr 77 w Sandomierzu i nr 74 w Smykowie, Mniowie, Miedzianej Górze, Wojciechowicach, Opatowie i Ożarowie.

Pieszy widoczny po zmroku

Po zmroku na przejściu ze specjalnym dedykowanym oświetleniem pieszy jest zdecydowanie lepiej widoczny, a przez to znacznie bezpieczniejszy. Kierowca może dużo wcześniej zredukować prędkość, aby zatrzymać się przed przejściem. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego to założenie Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej, w ramach którego do końca roku doświetlonych będzie łącznie ok. 660 przejść dla pieszych na drogach krajowych województwa świętokrzyskiego. Pierwsze prace przy projektowaniu i budowie infrastruktury oświetleniowej rozpoczęły się w 2022 roku.

Do tej pory wyłonieni w przetargach wykonawcy wykonali instalacje oświetleniowe dla ponad sześciuset przejść dla pieszych na drogach krajowych nr 42, 73, 74, 77, 78 oraz odcinkach dróg nr 9, 79 w województwie świętokrzyskim. Większość urządzeń już działa, w kilku przypadkach dobiegają końca procedury związane z dostawą energii.  Kontynuowane są prace przy instalacjach oświetleniowych na pozostałych odcinkach DK9, DK79. W wytypowanych podczas analizy stanu bezpieczeństwa miejscach wykonane zostały także dojścia do przejść dla pieszych, wysepki, aktywne oznakowanie czy oświetlenia stref przejściowych.
 
Z unijnym dofinasowaniem
 
Działania dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na świętokrzyskim odcinku DK73 i odcinku DK9 od granicy województwa z Mazowszem do Ostrowca Świętokrzyskiego zostaną dofinasowane przez Unię Europejską w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Źródło: GDDKiA o. Kielce


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama