Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 21:01
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

„Wio, Leokadio! Do teatru!”

Teatr „Kubuś” beneficjentem programów Narodowego Centrum Kultury.
  • Źródło: Teatr Lalki i Aktora Kubuś
„Wio, Leokadio! Do teatru!”
Teatr „Kubuś” beneficjentem programów Narodowego Centrum Kultury.

Teatr „Kubuś” beneficjentem programów Narodowego Centrum Kultury. „Wio, Leokadio! Do teatru!” to projekt Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego dofinansowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2024. Teatr jest też beneficjentem projektu NCK „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury” finansowanego ze środków unijnych.
 

Narodowe Centrum Kultury przyznało teatrowi dofinansowanie w ramach programu Kultura – Interwencje. Edycja 2024 w wysokości 105 tys. zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tegorocznej edycji programu złożono rekordową liczbę wniosków – 2272. Dofinansowanie trafi do 240 beneficjentów. 
Głównym celem projektu „Wio, Leokadio! Do teatru” jest realizacja przedstawienia opartego na kultowej powieści Joanny Kulmowej o przygodach ostatniej szkapy dorożkarskiej, która nie chce iść na emeryturę i której wyrastają skrzydła. „Wio, Leokadio!” wyróżniona została w 1971 roku przez UNESCO jako jedna z najpoczytniejszych książek dziecięcych w Europie. W 2003 r. wpisano ją do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży. 
 

Książką zachwycali się nie tylko czytelnicy i recenzenci, ale także pisarze i poetki, m.in. Anna Kamieńska i Kazimiera Iłłakowiczówna. Wisława Szymborska napisała w liście do Kulmowej: „Kochana Moja! Sprawiłaś mi prawdziwą radość Leokadią. Przeczytałam z zazdrością. Urocze, śmieszne, z wyobraźnią, doprawdy aż szkoda tego dla tych okropnych dzieci. W każdym razie ja polecam Twoją książeczkę (właściwie księgę) dorosłym”. 
 

Realizacji przedstawienia towarzyszyć będzie szereg wydarzeń. Teatr zaprosił do projektu w charakterze partnerów m.in. Fundację Joanny Kulmowej i Jana Kulmy, która dba o spuściznę po twórcach. Uczestnikami projektu są szkoły podstawowe w Oksie, Waśniowie i Łubnicach, które oddalone są od stolicy regionu i nie organizowały dotychczas wyjazdów swoich uczniów do „Kubusia”, a także Szkoła Podstawowa nr 37 Specjalna w Kielcach. Uczniowie i uczennice nie tylko zobaczą spektakl o Leokadii, ale zwiedzą teatr i będą uczestniczyli w warsztatach z aktorami i innymi twórcami. 
 

Jednym z elementów projektu „Wio, Leokadio! Do teatru!” będzie szkolenie dla pracowników „Kubusia” dotyczące dostępności i obsługi osób ze szczególnymi potrzebami. W związku z przeprowadzką do nowej siedziby, która będzie bardziej od dotychczasowej dostosowana do potrzeb widzów z niepełnosprawnościami, teatr chce również poprzez nowe umiejętności pracowników otworzyć się na osoby ze szczególnymi potrzebami.

To nie jedyne działania teatru planowane w tym zakresie. „Kubuś” znalazł się w gronie instytucji, które skorzystają ze wsparcia szkoleniowego w ramach projektu „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury”, który finansowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
 

Projekt realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Podejmuje temat dostępności i włączania osób ze szczególnymi potrzebami i seniorów w działania instytucji kultury. Jego celem jest poprawa dostępności instytucji kultury w przygotowaniu i realizacji oferty.  
 

„Kubuś” został zakwalifikowany do zadania, w ramach którego w latach 2024-2026 odbędzie się cykl bezpłatnych szkoleń m.in. z prostego języka, audiodeskrypcji czy dostosowania materiałów graficznych do potrzeb osób z dysfunkcją wzorku. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w webinarach wprowadzających do tematu dostępności czy szkoleniach online i stacjonarnych. Ich rezultatem będzie zwiększenie wiedzy i kompetencji osób pracujących w sektorze kultury w kluczowych ze względu na dostępność obszarach.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama