Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Świętokrzyscy Terytorialsi na wodnym szkoleniu

Działania na wodzie to specyficzny obszar wojskowych zadań. Terytorialsi ze 101 batalionu lekkiej piechoty 10 ŚBOT mieli okazję poznać podstawy tego typu aktywności. Zajęcia zorganizowane we współpracy z instruktorami Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej oraz funkcjonariuszami PSP w Końskich na zbiorniku wodnym w Sielpi pozwoliły żołnierzom nabyć cenne umiejętności, które mogą przydać się nie tylko podczas działań bojowych i kryzysowych, ale także w życiu cywilnym.
  • Źródło: 10 ŚBOT
Świętokrzyscy Terytorialsi na wodnym szkoleniu
Świętokrzyscy Terytorialsi na wodnym szkoleniu

Na terenie województwa świętokrzyskiego znajduje się wiele zalewów, zbiorników retencyjnych i rzek. To oznacza, że żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej muszą być również gotowi do działań w środowisku wodnym. Również ostanie działania przeciwpowodziowe na terenie Dolnego Śląska pokazały, że tego typu umiejętności są niezbędne. Szkolenia z udziałem instruktorów z RPR oraz PSP pozwalają gruntownie przygotować się do tego typu wyzwań.
 

Szkolenie rotacyjne żołnierzy 101 batalionu lekkiej piechoty z Kielc odbyło się w dniach 5-6 października br. na zbiorniku wodnym w Sielpi. Szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego i działania w czasie kryzysu niemilitarnego programem obejmowało zajęcia m.in. z obsługi i poruszenia się łodzią motorową, naukę i doskonalenia rzutów ratowniczych, zapoznania się ze sprzętem ratowniczym oraz nauką węzłów ratowniczych. Niezwykle ważną częścią wodnego treningu były również działania ratownicze, m.in. metody niesienia pomocy tonącym osobom i podejmowanie z wody poszkodowanych. To umiejętności, które mogą okazać się przydatne także w czasie wolnym od służby.
 

W zajęciach brało udział blisko 100 żołnierzy 2 kompanii 101 blp z Kielc, w ramach co miesięcznego szkolenia rotacyjnego. Działając w swoim stałym rejonie odpowiedzialności, terytorialsi w okolicach Sielpi spędzili 2 dni i nocowali w Szkole Podstawowej imienia Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Miedzierzy.   
 

To nie pierwsze takie szkolenia żołnierzy 10 ŚBOT. Terytorialsi regularnie organizują ćwiczenia przy współpracy również z WOPR na zalewie Chańcza. Ćwiczenia tego typu są ważną częścią systemu szkoleniowego żołnierzy obrony terytorialnej. Dają okazję do zdobycia nowych kompetencji, doskonalenia posiadanych umiejętności oraz wymiany doświadczeń. Dodatkowym aspektem jest budowanie dobrych relacji i gruntu pod współpracę żołnierzy OT ze służbami ratowniczymi, co ma owocować sprawnym i efektywnym wsparciem lokalnej społeczności podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych. 
 

Terytorialność jest wpisana w nazwę naszego rodzaju sił zbrojnych. Ma dla nas wymiar szczególny. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. W WOT rozumiemy to jako przynależność do społeczności i regionu, z którego się wywodzimy, który znamy „jak własną kieszeń”. Terytorialność dla żołnierzy WOT oznacza gotowość do obrony i wspierania rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się misja formacji: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Żołnierze formacji mają świadomość tego, że w ten sposób wnoszą wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości Polski.
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama