Projekt rewitalizacji placu zakłada podział przestrzeni na trzy strefy: reprezentacyjną, rekreacyjną i wypoczynkową, co oznacza całkowitą rezygnację z obecnego parkingu. Władze miasta podkreślają jednak, że w zamian powstaną trzy nowe parkingi wielopoziomowe w innych częściach centrum – m.in. przy Kieleckim Centrum Kultury i ulicy Wesołej. Mieszkańcy pozostają sceptyczni, argumentując, że miejsca te nie zrekompensują utraty parkingu na Placu Wolności.
Głos w sprawie zabrała prezydentka Kielc, Agata Wojda, która podkreśliła, że projekt rewitalizacji ma na celu stworzenie nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni dla pieszych, która podniesie estetykę miasta. Władze są przekonane, że zmiany przyniosą korzyści w dłuższej perspektywie.
Zupełnie inaczej na sprawę patrzy radny Marcin Stępniewski, który skrytykował stanowisko prezydentki, wskazując, że można było znaleźć rozwiązanie uwzględniające potrzeby kierowców i jednocześnie poprawiające wygląd placu. W jego ocenie decyzja została podjęta jeszcze przed konsultacjami, a rozmowy z mieszkańcami miały jedynie formalny charakter.
Kolejna okazja do rozmowy na ten temat nadarzy się w sobotę, 8 lutego, podczas spaceru konsultacyjnego po Placu Wolności z udziałem przedstawicieli magistratu. Czy uda się wypracować rozwiązanie, które pogodzi obie strony?
Napisz komentarz
Komentarze