Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 14:38
Reklama
Reklama

Odział neonatologii WSZ w Kielcach z wyjątkowym wyróżnieniem!

Z okazji Światowego Dnia Kangurowania, Fundacja MatkoweLove już po raz piąty zorganizowała ogólnopolski plebiscyt "Oddział przyjazny kangurowaniu”. Głosami rodziców wcześniaków, wśród pięciu najlepszych placówek w Polsce znalazł się Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.
Kliknij aby odtworzyć

Za wyjątkowe zaangażowanie w promowanie bliskości i wsparcie rodzin wcześniaków, fundacja uhonorowała szpital specjalną statuetką. Blisko cztery tysiące głosów oddanych na kielecki oddział neonatologiczny świadczą o ogromnym zaufaniu i uznaniu ze strony rodziców.

W tegorocznej edycji plebiscytu szczególny nacisk położono na zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które podkreślają, że kangurowanie powinno rozpocząć się jak najwcześniej - w niektórych przypadkach nawet przed umieszczeniem dziecka w inkubatorze. Jak zaznaczała dr Grażyna Pazera, kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii w WSZ w Kielcach, kangurowanie w przypadku wcześniaków to nie tylko forma kontaktu, ale pełnoprawna terapia. Przynosi ono korzyści zarówno dziecku, jak i rodzicom - uspokaja noworodka, a dorosłym daje poczucie sprawczości i bliskości.

Z danych WHO wynika, że kangurowanie może obniżyć ryzyko śmierci wcześniaków aż o 40%, zredukować ryzyko ciężkich infekcji, takich jak sepsa, nawet o 65%, a problemy z termoregulacją nawet o 72%.

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama