Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 07:43
Reklama
Reklama

Kielce czytają - V Festiwal Herlinga Grudzińskiego

W miniony weekend Kielce po raz kolejny stały się stolicą literatury. Ulice, place i parki wypełniły się czytelnikami, autorami i całymi rodzinami, które przyszły wziąć udział w festiwalu poświęconym książkom i kulturze słowa. To wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz miejskich imprez, łączy w sobie kiermasze, spotkania autorskie, dyskusje tematyczne i przestrzenie dedykowane miłośnikom literatury w każdym wieku.
Kliknij aby odtworzyć

W weekend od wczesnych godzin przedpołudniowych centrum miasta tętniło literacką energią. Zorganizowano m.in. kiermasz książek, który przyciągnął zapalonych kolekcjonerów nowości wydawniczych. W specjalnej strefie „Przestrzeń Odsłuchy” można było natomiast zanurzyć się w świecie nagrodzonych opowiadań z konkursu im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. To propozycja, która pozwoliła uczestnikom odkryć literaturę w nieco innej, bardziej intymnej formie - poprzez słuchanie.

Jednym z kluczowych punktów programu okazała się dyskusja na Placu Artystów, gdzie poruszono temat samotności. Psycholog Maria Rotkiel i aktorka Joanna Szczepkowska rozmawiały o różnych obliczach tego doświadczenia, które we współczesnym świecie dotyka coraz więcej osób. Samotność, będąca głównym motywem tegorocznej edycji festiwalu, została ukazana nie tylko jako bolesne przeżycie i wyzwanie, ale również jako przestrzeń rozwojowa - szansa na spotkanie z samym sobą i pogłębione samopoznanie.

Książki, rozmowy i spotkania z autorami podczas festiwalu stworzyły przestrzeń do refleksji, ale też do wspólnego świętowania. Motyw samotności, potraktowany jako temat przewodni, nadał wydarzeniu wyjątkowy wymiar - przypominając, że literatura pomaga nie tylko zrozumieć innych, ale i samego siebie.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama