Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest akcją ogólnopolską, a głównym koordynatorem obchodów Tygodnia jest Ministerstwo Sprawiedliwości, które promuje ideę organizowania interdyscyplinarnej pomocy osobom pokrzywdzonym. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, na wspólne dyżury w ramach obchodów Tygodnia zdecydowało się wiele instytucji i służb z terenu powiatu: Sąd, Prokuratura, Policja, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, PCPR i Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Jędrzejowie, wszystkie gminne ośrodki pomocy społecznej z terenu powiatu, placówki medyczne: Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie oraz Punkt Informacyjno – Konsultacyjny ds. Uzależnień w Jędrzejowie.
Pracownicy w/w instytucji i służb są dostępni dla osób pokrzywdzonych, w tym również przestępstwem, w ramach wykonywania codziennych obowiązków. Przy czym, w corocznej akcji Tygodnia chodzi o zwrócenie uwagi społeczeństwa i jego uwrażliwienie na problemy, z którymi się borykają osoby i rodziny oraz przekazanie informacji społeczności lokalnej na temat instytucji pomocowych i możliwości skorzystania z pomocy zatrudnionych w nich specjalistów. Jest to okazja, aby przez ogłoszenia w prasie, ulotki i informacje przekazać dane teleadresowe instytucji i służb oraz poinformować o zakresie ich kompetencji.
Z informacji zwrotnych nadesłanych do PCPR-u z w/w instytucji i służb z terenu naszego powiatu wynika, że z pomocy specjalistów w ramach dyżurów w instytucjach zorganizowanych w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem skorzystało ogółem 45 osób / w tym: 12 osób zwróciły się o pomoc do gminnych ośrodków pomocy społecznej, 12 osób uzyskały poradę terapeuty uzależnień w Punkcie Informacyjno – Konsultacyjnym w Jędrzejowie, 15 osób skorzystało z porad specjalistów w ramach dodatkowych dyżurów adwokata i psychologa zorganizowanych przez PCPR w ramach działania Ośrodka Interwencji Kryzysowej, 6 osób uzyskało pomoc pracowników PCPR-u.
Ponadto, PCPR przeprowadziło akcję informacyjną w postaci: informacji, ogłoszeń i ulotek rozpropagowanych, w tym także elektronicznie do większości instytucji i służb z terenu powiatu oraz placówek medycznych i parafii w Jędrzejowie na temat przedmiotowej akcji oraz proponowanych form pomocy i instytucji, w których tę pomoc można uzyskać, a także zamieszczonych na tablicach ogłoszeń, w mediach lokalnych, na stronach powiatu i na stronie pcpr-u, dzięki czemu informacja o organizowanej akcji i realizowanym w jej ramach wsparciu dotarła do wielu mieszkańców powiatu.












Napisz komentarz
Komentarze