„Wtorki z historią” to cykl spotkań organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej delegatura w Kielcach w regionie świętokrzyskim. Pierwsza edycja odbywała się w ubiegłym roku w Sandomierzu. Spotkania odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca. W Koneckiej bibliotece było to już drugie wydarzenie w ramach cyklu.
Jest to cykl spotkań historycznych dedykowanych dwóm grupom uczniów szkół podstawowych oraz dorosłym - mówił Dariusz Kowalczyk, dyrektor biblioteki.
3 marca dla uczniów szkół podstawowych przygotowano dwa tematyczne zagadnienia na temat Dywizjonu 305 oraz formie pomocy ludności żydowskiej w czasie wojny.
Pierwsze zajęcia są adresowane do najmłodszych uczniów. Za pomocą filmu animowanego, pies ciapek czyli maskotka dywizjonu, opowiada o zmaganiach w ramach Bitwy o Anglię w 1940 roku. Następne zajęcia są adresowane do uczniów klas starszych - wyjaśniał Michał Zawisza z IPN.
W czasie zajęć dla uczestników przygotowano zadania, które dotyczyły bezpośrednio podejmowanej tematyki. Każdemu wtorki towarzyszy zmieniająca się wystawa czasowa. Tym razem dotyczy ona Polaków pomagających ludności żydowskiej w czasie wojny.
Wystawy są dostępne dla odwiedzających przez cały miesiąc w holu biblioteki - wyjaśniał dyrektor.
Wtorki z historią to także otwarte prelekcje dla wszystkich mieszkańców. W każdy pierwszy wtorek miesiąca o godzinie 17 również w bibliotece. Przez cały dzień dostępny jest także pracownik IPN-u, który służy pomocą wszystkim zainteresowanym mieszkańcom.
Zobacz także:
Wtorki z historią potrwają do czerwca. W porannych prelekcjach przygotowanych dla młodzieży konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: telefonicznie pod numerem 41 372 25 02 lub mailowo do koordynator projektu [email protected].











Napisz komentarz
Komentarze