Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 lipca 2026 02:41
Reklama
Reklama
Zdrowie psychiczne to priorytet!

Ruszają XXIII Świętokrzyskie Dni Profilaktyki

Wojewoda świętokrzyski Józef Bryk oraz prezydentka Kielc Agata Wojda ogłosili start XXIII Świętokrzyskich Dni Profilaktyki, które w 2026 roku odbywają się pod hasłem „Rodzina a przeciwności losu”. Podczas wspólnej konferencji prasowej w kieleckim Urzędzie Miasta przedstawiono założenia tegorocznej edycji, skupiającej się na kryzysie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz wpływie traum z dzieciństwa na dorosłe życie.
Kliknij aby odtworzyć

Współczesny świat stawia przed rodzinami wyzwania, które drastycznie odbijają się na kondycji psychicznej najmłodszych. Codzienna presja, poczucie osamotnienia oraz trudności w budowaniu bezpiecznych więzi sprawiają, że domowe schronienie coraz częściej ustępuje miejsca zagubieniu. Zauważenie tych problemów i natychmiastowe wsparcie młodych ludzi w kryzysie to dziś jedno z najważniejszych zadań dla całego społeczeństwa. Odpowiedzią na te problemy są XXIII Świętokrzyskie Dni Profilaktyki, przebiegające w tym roku pod hasłem „Rodzina a przeciwności losu”. 

Serdecznie zapraszamy na konferencję pn „Rodzina a przeciwności losu”, tematyka: zagrożenie współczesnego dla dzieci i młodzieży, konferencja skierowana jest do samorządów, do nauczycieli, dyrektorów szkół, pedagogów, psychologów i psychoterapeutów… - zapraszał Józef Bryk, wojewoda świętokrzyski

To jest zaproszenie, które po raz kolejny kierujemy i zachęcamy żeby w tych dniach skupić się na czymś, co jest szalenie istotne(...)rozmawiamy, spotykamy się ze specjalistami, diagnozujemy problemy, natomiast wiemy, że problemy nie znikają- problemy narastają… - mówiła prezydentka Kielc ,Agata Wojda

Program merytoryczny skupia się na kompleksowej obronie młodego pokolenia przed współczesnymi kryzysami, łącząc budowanie odporności psychicznej w domu i szkole z walką z cyberprzemocą oraz uzależnieniami cyfrowymi. Eksperci wezmą pod lupę także długofalowe skutki wczesnych traum, szukając skutecznych metod zapobiegania agresji rówieśniczej i przeciwdziałania negatywnym doświadczeniom, które rzucają cień na dorosłe życie.

Chcemy państwu przybliżyć tematykę, która dotyczyłaby przeżyć z dzieciństwa, traumatycznych, negatywnych, tego jak one wpływają na dalsze funkcjonowanie i życie człowieka… - powiedziała Katarzyna Świercz, pełnomocniczka wojewody świętokrzyskiego ds. uzależnień AIDS i HIV

Aż 87,9% mieszkańców województwa świętokrzyskiego ma w swojej historii życia przynajmniej jedno negatywne doświadczenie, świadczy to o tym, że to jest ukryta epidemia(...)przede wszystkim będziemy chcieli wzmacniać zasoby, które mogą ograniczyć a czasami nawet zniwelować problemów zdrowia somatycznego czy psychicznego… - powiedział  Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji

Ważnym punktem 23. Świętokrzyskich Dni Profilaktyki będą panele warsztatowe w przestrzeni Urban Lab Kielce, skupiające się na realnym wsparciu i rozwoju kompetencji młodzieży.

Konferencja rozpocznie się 18 maja o godzinie 10:00 w siedzibie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama