Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 14:32
Reklama
Reklama

ŚCO z certyfikatem „Szpital bez bólu”

Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzymało certyfikat „Szpital bez bólu”, przyznawany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu (PTBB). Placówka została wyróżniona w dwóch kategoriach - leczenia bólu ostrego oraz przewlekłego.

Certyfikat jest potwierdzeniem zachowania przez szpital najwyższych standardów w leczeniu bólu zgodnie z wytycznymi. Nasz szpital jako jeden z niewielu ubiegał się o podwójny certyfikat w zakresie leczenia dolegliwości bólowych, zarówno ostrych, jak i przewlekłych dla wszystkich jednostek szpitala - mówi dr Agnieszka Toczek-Wasiak, kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej.

Część szpitali posiada certyfikat tylko w zakresie leczenia jednego typu bólu - podkreśla

Szkolenia i weryfikacja procedur

Proces certyfikacji obejmował szkolenia personelu medycznego oraz analizę dokumentacji pod kątem zgodności procedur z wytycznymi PTBB.

Pracownicy medyczni szpitala musieli zostać przeszkoleni zgodnie z wytycznymi, zdać egzamin z wiedzy teoretycznej. Później oceniana była dokumentacja pod kątem przestrzegania procedur leczenia bólu oraz skuteczności terapii u pacjentów - mówi dr Toczek-Wasiak.

Zgodnie z informacjami PTBB certyfikacja może dotyczyć pojedynczego oddziału lub całego szpitala. W przypadku certyfikacji całej placówki wymagane jest przeszkolenie personelu zarówno oddziałów zabiegowych (ból ostry), jak i niezabiegowych (ból przewlekły).

Co to oznacza dla pacjentów?

Certyfikat jest potwierdzeniem, że pacjenci mogą liczyć na skuteczne leczenie bólu na każdym etapie diagnostyki i terapii.

Dla pacjentów to oznacza, że nie muszą bać się bólu, ani w trakcie diagnostyki onkologicznej, ani w trakcie leczenia onkologicznego - mówi dr Toczek-Wasiak

Zwraca przy tym uwagę, że pacjent powinien zgłaszać dolegliwości bólowe. 

Pacjenci mają prawo i nawet obowiązek zgłosić, jeżeli odczuwają dolegliwości bólowe. I mogą się spodziewać wdrożenia skutecznego leczenia po to, żeby diagnostyka i leczenie choroby nowotworowej nie wiązało się z dodatkowym cierpieniem i dodatkową traumą dla pacjenta - podkreśla. 

Certyfikat na trzy lata

Certyfikat „Szpital bez bólu” jest przyznawany czasowo. ŚCO otrzymało go na maksymalny okres - 3 lat. 

Co trzy lata musimy ubiegać się o recertyfikację, bo to nie jest tak, że ktoś dostaje to na zawsze. Należy ciągle się doskonalić - podkreśla dr Toczek-Wasiak.

Rocznie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii leczonych jest ponad 71 tys. pacjentów, w tym ponad 15 tys. w oddziałach szpitalnych. Ambulatoryjnie udzielanych jest ponad 400 tys. świadczeń.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama