"Droga do niepodległości" odc. 1 - Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

"Droga do niepodległości" odc. 1 - Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Powołana 3 sierpnia 1914 przez Józefa Piłsudskiego Pierwsza Kompania Kadrowa, formacja, która trzy dni później, rozpoczęła historyczny marsz ku wolności utworzona z oddziałów strzeleckich stała się zalążkiem Legionów Polskich.

Sformowano ją z dwóch, dość niechętnie patrzących na siebie, letnich szkół oficerskich – Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich.

Marszałek Józef Piłsudski w rozkazie sformowania Pierwszej Kompanii Kadrowej napisał: "Żołnierze! Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny”.

9 sierpnia "Kadrówka” opuściła zajęty wcześniej Miechów i drogą przez Książ Wielki wyruszyła w kierunku Jędrzejowa.

W wyniku walk z rosyjskimi oddziałami Pierwsza Kompania Kadrowa zmuszona była opuścić Kielce 13 sierpnia. Powróciła tu 6 dni później i przez kolejne trzy tygodnie stacjonowała podzielona na bataliony i uzupełniana nowymi rekrutami.

Próba przebicia się do Warszawy i wywołania tam powstania nie powiodła się. Pierwsza Kadrowa powróciła do Krakowa, stając się w grudniu 1914 roku zalążkiem Pierwszej Brygady Legionów Polskich.

Wydarzenia te dały początek marszom, które miały upamiętnić te datę. Pierwszy został zorganizowany przez legionistów w 10 rocznicę wymarszu „Kadrówki”. Jego uczestnikami byli członkowie Związku Strzeleckiego i żołnierze Wojska Polskiego.

W sierpniu 1939 rozpoczęcie Marszu połączone było z manifestacją patriotyczną na Błoniach Krakowskich. W okresie powojennym Marsze były zakazane. Dopiero na fali wydarzeń początku lat 80., z inicjatywy środowisk niepodległościowych ziemi krakowskiej i kieleckiej powrócono do tej idei.

Mimo represji ze strony władz komunistycznych Marsze odbywały się nieprzerwanie do 1989 roku. Miały charakter demonstracji patriotycznej i niepodległościowej. Uczestniczyło w nich od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.

Po roku 89 Marsz powrócił do formuły przedwojennej. Bierze w nim udział ponad 300 osób. Uczestnicy pochodzą z różnych środowisk, są to m.in. członkowie Związku Piłsudczyków, organizacji strzeleckich, harcerze, młodzież ze szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, a także żołnierze Wojska Polskiego z jednostek dziedziczących tradycje legionowe.

Uczestnicy Marszów odwiedzają miejsca związane z walkami o niepodległość w czasie I i II wojny światowej, zwiedzają też bezcenne zabytki, na ich trasie znajdują się m.in. klasztor cystersów w Jędrzejowie, czy zamek w Chęcinach. Szlak daje możliwość na poznanie uroków regionu świętokrzyskiego

Marsz trwa od 6 do 12 sierpnia. Rozpoczyna się na krakowskich Oleandrach, a kończy w Kielcach. Przy placu Wolności pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego "kadrówkowicze" otrzymują odznaczenia. Medale Pro Patria, Krzyż Sybiracki oraz nagrody marszowe - dla osób, które pokonały trasę z Krakowa do Kielc po raz trzeci i po raz dziesiąty.

Hasłem 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej była sentencja „Bez 6 sierpnia 1914 roku, nie byłoby 11 listopada 1918”.
Tomasz

Z każdym wydarzeniem maszerujących przybywa. Rok 2018 to ponad 350 uczestników, którzy bez względu na warunki atmosferyczne, pokonują trasę aby uczcić pamięć bohaterów.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •