Logo
Wydrukuj tę stronę

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2020 — czy to możliwe?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2020 — czy to możliwe? Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2020 — czy to możliwe?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie celowe, które możemy zaciągnąć na cele mieszkaniowe. Tego typu pomoc finansowa pozwala pokryć wydatki związane z zakupem mieszkania, budową domu, kupnem działki, a nawet remontem nieruchomości. Chcąc wziąć kredyt celowy, musimy wiedzieć, że konieczne jest spełnienie konkretnych warunków, m.in. posiadanie wkładu własnego.

Wcześniej istniała jednak możliwość zaciągnięcia kredytu bez wkładu, a taką ofertę posiadała spora liczba banków. Czy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2020 nadal jest możliwy? Sprawdź na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne.

Kredyt hipoteczny — warunki

Przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny banki sprawdzają wiele kwestii, czego celem jest potwierdzenie zdolności kredytobiorcy do terminowej spłaty zobowiązania. Mowa o zdolności kredytowej, na którą składa się wiele elementów. Między innymi sprawdzana jest nasza historia kredytowa w BIK, w której zawarte są wszystkie informacje o spłacanych zobowiązaniach. Dodatkowo, analizowane są rejestry dłużników, jak KRD.

Zdolność kredytowa jest uzależniona oczywiście również od płynności finansowej. Jest to jeden z najważniejszych kwestii, na jakie musimy zwrócić uwagę, jeśli chcemy wziąć kredyt hipoteczny. Liczy się tutaj nie tylko stabilność dochodów, ale także ich wysokość i źródło. Jeszcze do niedawna duże szanse na kredyt hipoteczny miały nie tylko osoby, które miały podpisaną umowę o pracę, ale również przedsiębiorcy prowadzący działalność minimum 1 rok. W 2020 roku banki nieco zaostrzyły te zasady. Obecnie w większości instytucji wymaga się minimum 2 lat prowadzenia firmy. Oznacza to, że na kredyt mogą liczyć przede wszystkim konsumenci pracujący na czas nieokreślony, a także ci, którzy mają podpisaną umowę o pracę na czas określony. Pamiętajmy jednak, że jeśli prowadzimy działalność, nie skreśla to naszych szans na kredyt. Banki nadal są skore do udzielania zobowiązania przedsiębiorcom. Wówczas konsument jest sprawdzany bardziej szczegółowo. Badana jest np. branża, wydatki firmowe i dochody, więc konieczne jest udostępnienie niezbędnej dokumentacji, np. zeznań podatkowych, księgi przychodów i rozchodów, itp.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Jeszcze do niedawna kredyt hipoteczny bez wkładu własnego był dostępny niemalże we wszystkich bankach. Konsumenci mogli wówczas zabezpieczyć zobowiązanie, dając bankom pewność, że w razie problemów ze spłatą, będą mogły pozyskać zaległości. Zdarzało się również, że banki wymagały wykupienia dodatkowego ubezpieczenia kredytu. Obecnie kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2020 nie jest możliwy. Jest to spowodowane obowiązującymi przepisami prawnymi, które regulują kwestię minimalnego wkładu własnego. Odpowiadając na pytanie, jaki bank daje kredyt bez wkładu własnego, obecnie żaden. Dodatkowo, wysokość wkładu minimalnego została zaostrzona i obecnie wynosi min. 20%.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

W 2020 roku niemożliwe jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Istnieje jednak kilka możliwości, dzięki którym możemy nieco ułatwić tę kwestię. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej kwoty, a chcemy pożyczyć niedużą sumę, warto zastanowić się nad kredytem gotówkowym. W wielu przypadkach taka opcja jest rozsądniejsza, zwłaszcza gdy potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, a nie chcemy miesiącami odkładać potrzebnej kwoty na wkład własny.

Możemy wziąć pod uwagę również przeznaczenie na wkład własny innych elementów niż gotówka, jednak obecnie nie każdy bank akceptuje go w takiej formie. Jeśli jesteśmy np. właścicielami nieruchomości lub jej części, możemy przeznaczyć naszą własność właśnie na wkład własny. W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego, istnieje możliwość przeznaczenia na wkład zaliczki wpłaconej firmie deweloperskiej.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego dostaniemy również w firmach pożyczkowych. Nie jest to klasyczny kredyt celowy, a raczej pożyczka udzielana w mniejszych kwotach. Jeśli jednak zależy nam na czasie, nie mamy oszczędności i chcemy pożyczyć niewielką sumę, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcemy kupić niedużą działkę lub przeprowadzić remont nieruchomości.

Minimalny wkład własny 2020

Wiemy już, że kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2020 jest niemożliwy. Możemy jednak zminimalizować wydatki związane z tą kwestią, korzystając z tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu. Wówczas niektóre banki proponują klientom zaciągnięcie kredytu z 10% wkładem z dokupieniem polisy ubezpieczeniowej, która stanowi swoiste zabezpieczenie dla firmy. Pamiętajmy jednak, że to, czy bank udzieli nam kredytu z 10% wkładem jest uzależnione od wielu czynników, m.in. od płynności finansowej i kwoty, o którą się ubiegamy.

W czasach pandemii koronawirusa banki zaostrzyły przepisy związane z minimalnym wkładem własnym. Wcześniej istniała możliwość wzięcia kredytu hipotecznego z 10% wkładem i ubezpieczeniem lub z minimalnym, który wynosił 20%. Obecnie niektóre instytucje bankowe wymagają wyższych kwot, np. wkładu na poziomie 25, a nawet 30%. Jest to jednak zależne od tego, ile chcemy pożyczyć, na jaki okres, a także jak przedstawia się nasza sytuacja zawodowa.

© Telewizja Świętokrzyska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Organem właściwym w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie jest:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

Copyright (C) Korzystanie z materiałów redakcyjnych Telewizji Świętokrzyskiej
wymaga wcześniejszej zgody Telewizji Świętokrzyskiej oraz zawarcia stosownej umowy licencyjnej.

Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Telewizja Świętokrzyska
wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych
w programach oraz na Portalu www.tvswietokrzyska.pl jest zabronione.