reklama

reklama

/>

Konecka Majówka będzie skromna, ale uroczysta

Konecka Majówka będzie skromna, ale uroczysta
Konecka Majówka będzie skromna, ale uroczysta

Znamy już ramowy program obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Końskich. Nie będzie wielkich koncertów czy widowisk, jedynie historyczny spacer, spotkanie z władzami miasta oraz msza święta z programem słowno – muzycznym.

W czasach przedpandemicznych konecka majówka była uroczysta, kolorowa, pełna elementów historycznych z koncertem gwiazdy na letniej scenie Miejsko – Gminnego Domu Kultury. Uroczystości wspólnie organizowali Urząd Miasta i Gminy oraz Miejsko – Gminny Dom Kultury.  Do obchodów tego wyjątkowego święta włączał się także konecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego z Masowymi Trzeciomajowymi Biegami Ulicznymi. Wszystkie działania w ostatnich latach koordynował wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński.

- W tym roku planowaliśmy organizację „Majówki” między innymi z piknikiem rodzinnym 2 maja z udziałem naszych Kół Gospodyń Wiejskich – mówi wiceburmistrz. - Panie zrzeszone w kołach z radością zgodziły się na udział w świętowaniu. Jednak w związku z obostrzeniami, jakie nadal obowiązują, piknik musimy odwołać. Skoncentrujemy się jedynie na 3 maja. W tym roku mamy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji. Chcemy choć w skromny, jednak uroczysty sposób, tę rocznicę uczcić.

Świętowanie 3 maja rozpocznie się od turystyczno – historycznej imprezy organizowanej przez konecki oddział PTTK.

 

- To spacer turystyczny „Szlakiem zabytków i miejsc pamięci narodowej w Końskich” - informuje prezes Wojciech Pasek. - Nie możemy w tym roku zaprosić na biegi, które od lat przyciągały całe rzesze konecczan od przedszkolaków po seniorów. Teraz zrobimy kilkukilometrowy spacer, podczas którego nawiążemy do wydarzeń historycznych. Przewidujemy także konkurs wiedzy historycznej z nagrodami. Początek spaceru o godzinie 9. na terenie Ogródka Jordanowskiego. Zapisy w formie elektronicznej na stronie PTTK do 30 kwietnia.

Jak dodaje wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, miejskie uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.45 nie, jak dotąd przed Urzędem Miasta i Gminy lecz przed Świątynią Grecką, czyli obecnie restauracją Leliwa. 

-Tam nastąpi wciągnięcie flagi na maszt, odśpiewanie hymnu narodowego oraz okolicznościowe przemówienie burmistrza – kontynuuje włodarz. - Potem przejdziemy do kolegiaty świętego Mikołaja, gdzie o godzinie 12.15 odprawiona będzie msza święta w intencji Ojczyzny.

Podczas nabożeństwa wierni zgromadzeni zgodnie z wytycznymi związanymi z covid-19 będą mogli wysłuchać krótkiego programu słowno muzycznego przygotowanego przez Miejsko – Gminny Dom Kultury.
Anna Wiaderna wraz z kilkoma uczniami szkół średnich skupi się na tym, że obecny rok jest Rokiem Konstytucji 3 Maja oraz na postaci marszałka Stanisława Małachowskiego związanego nie tylko z Konstytucją 3 Maja, ale i naszym miastem – mówi wicedyrektor domu kultury Marzena Kądziela. - Program nosił będzie tytuł „Abym ujrzał Ojczyznę niepodległą i szczęśliwą”. Będą rozmowy, opowieści i utwory muzyczne, które przygotuje wraz z młodzieżą Roman Cieślak.

Źródło: MGDK w Końskich

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •