reklama

reklama

/>

Jak przebiega rozliczenie szkody z OC sprawcy

Jak przebiega rozliczenie szkody z OC sprawcy Jak przebiega rozliczenie szkody z OC sprawcy

Każda szkoda drogowa wiąże się ze stresem, jednak nie warto dawać się ponieść emocjom. Jeżeli sprawcą jest inny kierowca, masz prawo do odszkodowania. Dowiedz się, jak krok po kroku przebiega proces jego uzyskiwania.

1. Działania na miejscu zdarzenia

W kontekście odszkodowania istotne jest postępowanie od razu po stłuczce, kolizji czy wypadku. O ile nie ma rannych, a sprawca przyznaje się do winy, policji nie trzeba wzywać, choć dla pewności można to zrobić. Jeżeli funkcjonariusze zjawią się na miejscu, sporządzą odpowiedni raport, który następnie będzie do dyspozycji towarzystwa ubezpieczeniowego. Z kolei w razie niezdecydowania się na wezwanie policji sprawca powinien spisać oświadczenie obejmujące informacje na temat przyczyn i przebiegu zdarzenia. Odszkodowanie zostanie wypłacone z jego ubezpieczenia, które jest obowiązkowe dla każdego samochodu. Dowiedz się o nim więcej i zobacz, ile kosztuje średnio OC.

2. Zgłoszenie szkody

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie szkody w towarzystwie, w którym sprawca wykupił polisę. W jaki sposób to zrobić? Obecnie preferowane są przede wszystkim zgłoszenia elektroniczne, czyli telefoniczne i internetowe. Coraz więcej towarzystw wprowadza możliwość udostępniania i odbierania dokumentów oraz informacji za pośrednictwem aplikacji mobilnych, wychodząc naprzeciw współczesnym trendom rynkowym i oczekiwaniom klientów.

Zgłaszając szkodę, warto mieć przygotowany dowód rejestracyjny, ponieważ pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego będzie prosił o podanie szczegółowych informacji na temat pojazdu. W trakcie zgłoszenia poszkodowany musi również jak najdokładniej opisać zdarzenie. W zależności od wielkości szkody oględziny mogą przebiec zdalnie, czyli na podstawie zdjęć zrobionych przez kierowcę, jak i obejmować wizytę rzeczoznawcy, co jest praktykowane przy większych zniszczeniach.

3. Wybór formy likwidacji szkody

Poszkodowany ma prawo wyboru jednej z dwóch form likwidacji szkody:

  • gotówkowej,

  • bezgotówkowej.

Rozliczenie gotówkowe polega na tym, że kierowca otrzymuje pieniądze na podstawie wyceny i samemu organizuje naprawę. Z kolei w ramach rozliczenia bezgotówkowego auto jest oddawane do warsztatu, który we własnym zakresie zajmuje się zarówno wszelkimi formalnościami związanymi z rozliczeniami z towarzystwem ubezpieczeniowym, jak i naprawą pojazdu.

4. Oddanie samochodu do naprawy i odbiór auta zastępczego

Jeżeli decydujesz się na wariant bezgotówkowy, z otrzymanych pieniędzy nikt nie będzie Cię rozliczał. Dlatego jeśli uda Ci się naprawić auto mniejszym kosztem, niż wynosi wartość odszkodowania, pozostała różnica pozostanie w Twojej kieszeni. Jednocześnie musisz jednak pamiętać, że jeśli cena naprawy przewyższy kwotę otrzymanej rekompensaty, poniesiesz stratę finansową. Z tego względu w przypadku rozliczenia gotówkowego bardzo istotny jest kosztorys zaproponowany przez towarzystwo, który powinien odpowiadać rzeczywistym kosztom zarówno części zamiennych, jak i usług warsztatu naprawczego.

Jako osoba poszkodowana w stłuczce, kolizji czy wypadku możesz skorzystać z auta zastępczego, które zostanie opłacone z OC sprawcy, więc nie będzie Cię kosztować ani grosza. Samochód zastępczy przysługuje do czasu zakończenia naprawy zniszczonego pojazdu i powinien odpowiadać jego specyfice. Jeśli więc uszkodzony został nowy minivan, na czas naprawy musi zostać udostępnione auto o podobnych parametrach.

Pamiętaj, że możesz być również sprawcą stłuczki, kolizji czy wypadku, a przed konsekwencjami finansowymi wyrządzonych szkód chroni Cię obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli Twoja polisa niedługo dobiega końcu, w znalezieniu nowej, lepszej oferty pomoże Ci porównywarka OC.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •