Za nami pierwsza noc metrologa w niedawno otworzonym kampusie Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Zainteresowanie pokonało niesprzyjające warunki pogodowe, bo siedzibę przy ulicy Wrzosowej odwiedziło ponad 1000 mieszkańców.
Niż Boris dał o sobie znać w kraju. Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce w południowej i południowo-zachodniej części Polski. Województwo świętokrzyskie wiele interwencji podtopień i zalanych dróg, na szczęście nie były one tak katastrofalne jak w reszcie kraju. Szczegóły w materiale.
Magdalena Mady, która prowadzi pogotowie opiekuńcze w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Państwo Małgorzata i Józef Stępień prowadzący rodzinny domu dziecka w Sukowie zostali laureatami konkursu Świętokrzyskiego Anioła Dobroci.
W piątek 13 września w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka. Jej laureatami zostali: Iwona Rajkowska, kurator wystawy Muzeum Narodowego w Kielcach pt. „Polski mężczyzna 1910-2010”, zespół muzealników z Muzeum Zamkowego w Sandomierzu za wydawnictwo pt. „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”, mgr Leszek Gawlik i dr Krzysztof Karbownik z Muzeum Wsi Kieleckiej za edukacyjny „Piknik etnograficzno-historyczny pt. Wytopki Ołowiu”, oraz Paweł Kołodziejski z Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Honorowa nagroda „Za działalność muzealną” przyznana została Zabytkowemu Zakładowi Hutniczemu w Maleńcu. Nagrody wręczyli wicemarszałek Grzegorz Socha, członkowie Zarządu Województwa Anita Koniusz i Andrzej Pruś oraz radna Sejmiku Województwa Małgorzata Krzywda.
Czy byli już Państwo w Strefie Lokalnej Aktywności Społecznej (Strefa LAS) w Skarżysku? Jest to miejsce, które od października 2023 roku prowadzi Fundacja Ludzie z Natury. Jest to miejsce otwarte dla każdego, niezależnie od wieku, gdzie można wspólnie spędzać czas, brać udział w warsztatach i rozwijać swoje pasje. Strefa LAS znajduje się przy ul. 1 Maja 124, a nowe godziny otwarcia zostały dostosowane do potrzeb mieszkańców, by jak najwięcej osób mogło z niej skorzystać.
14 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy ustanowiony przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Celem tego święta jest promowanie znaczenia pierwszej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia. Jak skutecznie nieść pomoc drugiemu człowiekowi w stanie zagrożenia życia, opowiada dr Jacek Lech, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.
Zapraszamy na piątkowe wydanie Wiadomości Świętokrzyskich, a w nich:
Goszczący w naszym studiu radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Henryk Milcarz zwrócił uwagę na brak prac związanych z przyszłorocznym budżetem sejmiku
Zapraszamy na Pierwszą Noc Metrologa w Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar i Naukowy Piknik Metrologiczny przed Kieleckim Centrum Kultury. 14 i 15 września mieszkańcy Kielc i regionu będą mieli okazję, żeby zobaczyć nad czym pracują pracownicy Głównego Urzędu Miar.
W piątek na kieleckim rynku przed Urzędem Miasta od godzin porannych trwała akcja honorowego krwiodawstwa. Do oddawania krwi zapraszała Prezydentka Kielc, Agata Wojda.
Mobilny Przystanek Historia Przyszłości zatrzymał się w Pińczowie. W sporym pojeździe można bezpłatnie skorzystać ze wszystkich gier i aplikacji Biura Nowych Technologii IPN. Zaparkował on przy hali sportowej Powiatowego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji przy ul. Republiki Pińczowskiej 42.
Na jutrzejszej sesji rady miejskiej, rajcowie pochylą się nad przyznaniem 10. tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Na wniosek Prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego, Artura Łakomca zostanie nim Włodek Pawlik