Logo
Wydrukuj tę stronę

Rolniczy protest przed urzędem

Rolniczy protest przed urzędem

 - Nie przyszliśmy tu prosić o jałmużnę, a o równe traktowanie polskich producentów i rolników - mówili przed urzędem wojewódzkim przedstawiciele rolniczych związków zawodowych. Na pikietę do Kielc przyjechało blisko 200 osób z całego regionu. Nie brakowało gorzkich słów pod adresem rządu i administracji samorządowej. 

- Rząd zezwolił na import ogromnych ilości produktów rolno-spożywczych. Rolnicy pobrali kredyty, wyspecjalizowali produkcję, a teraz nie mają komu sprzedawać – mówili we wtorek przed urzędem wojewódzkim protestujący rolnicy. I wyliczali, że tylko w ubiegłym roku do Polski sprowadzono 680 tysięcy ton wieprzowiny.

- W każdej dziedzinie rolnictwa jest dziś kryzys, od roku składamy petycje i wnioski, a te trafiają do szuflady – mówili oburzeni producenci. Zdaniem części rolników, sytuacja zaczęła się pogarszać, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej. Jak twierdzi Roman Durlej, rolnik z 25-letnim stażem, bez unijnej pomocy, miał kilkakrotnie wyższe dochody.

Do protestujących przed urzędem rolników dołączyli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Rolnicy tłumaczyli, że ich zdaniem rząd zezwolił na zbyt duży import towarów zza granicy i wyliczali, że dziś producenci krajowi muszą dokładać około 100 zł do jednego tucznika, że oni dostają 50 groszy za jeden kg kapusty pekińskiej, podczas gdy w sklepie kosztuje on 2,50 zł.

Zebrani przed urzędem podkreślali też, że nie wyobrażają sobie szukania pracy poza rolnictwem.

Po blisko godzinnym proteście, delegacja rolników udała się z petycją do gabinetu wojewody świętokrzyskiego, by za pośrednictwem Bożentyny Pałki-Koruby, dokument trafił do premier Ewy Kopacz. Wojewoda zadeklarowała, że niezwłocznie go przekaże. Poinformowała też, że rolnicy chcą siąść do rozmów, proponowali m.in. udział w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

Pikieta przed urzędem wojewódzkim w Kielcach była tylko częścią ogólnopolskiej akcji protestacyjnej rolników.

© Telewizja Świętokrzyska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Organem właściwym w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie jest:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

Copyright (C) Korzystanie z materiałów redakcyjnych Telewizji Świętokrzyskiej
wymaga wcześniejszej zgody Telewizji Świętokrzyskiej oraz zawarcia stosownej umowy licencyjnej.

Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Telewizja Świętokrzyska
wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych
w programach oraz na Portalu www.tvswietokrzyska.pl jest zabronione.