Logo
Wydrukuj tę stronę

Bezpłatnie badali słuch

Bezpłatnie badali słuch

Słuch to jeden z najważniejszych receptorów odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Niestety, tak jak w przypadku pozostałych, jego uszczerbek jest procesem nieodwracalnym i niemożliwym do zoperowania. Dlatego warto regularnie badać słuch niezależnie od wieku. Służą temu wielokrotnie organizowanie bezpłatne badania słuchu.

Z bezpłatnych badań słuchu kielczanie mogą skorzystać kilka razy w roku. Organizatorzy akcji podróżują po całej Polsce. Jednym z przystanków jest oczywiście świętokrzyskie i Kielce. Badanie słuchu zajmuje niewiele czasu. Badanie w zależności od wady jest jedno lub dwustopniowe.

- Badanie słuchu przeprowadzane jest dwuetapowo. Pierwszy etap, jest to krótki przesiewowy test ecola, który polega na dawaniu różnych dźwięków na poziomie 30 decybeli, w 4 częstotliwościach. Jeżeli któregoś z dźwięku osoba nie usłyszy kierowana jest na dokładniejsze badania audiometryczne - powiedziała Marlena Jankowska, asystentka protetyka słuchu.

Problem niedosłuchu może dotknąć człowieka w każdym wieku. Niestety to najczęściej my sami przyczyniamy się do jego uszczerbku.

- Na pogorszenie słuchu wpływa szum, hałas, słuchanie muzyki słuchawkach, a także infekcje górnych dróg oddechowych – dodała Marlena Jankowska.

Podczas piątkowego, bezpłatnego badania słuchu w kolejce do badań w słuchobusie ustawiały się głównie osoby starsze.

- Jakkolwiek jestem przekonana, że mam doskonały słuch, pomyślałam, że warto potwierdzić. Badanie wstępne trwa dosłownie moment. U mnie akurat wyszło, że jest doskonale – powiedziała Irena, mieszkanka Kielc.

Specjaliści, cały czas apelują, by nie bagatelizować najmniejszych objawów niedosłuchu, niezależnie w jakim wieku jesteśmy. Niestety nasza świadomość, że problem niedosłuchu może dotyczyć również nas, jest wciąż mała.

- Jeśli chodzi o świadomość to jest ona bardzo kiepska, bo mamy wrażenie, że to jest innych problem – powiedział Michał Bodzioch, firma Marmed.

Celem akcji bezpłatnych badań słuchu jest przede wszystkim profilaktyka, która jest niezwykle ważna, szczególnie, gdy na problemy ze słuchem narażonych jest aż 70% mieszkańców dużych miast.

© Telewizja Świętokrzyska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Organem właściwym w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie jest:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

Copyright (C) Korzystanie z materiałów redakcyjnych Telewizji Świętokrzyskiej
wymaga wcześniejszej zgody Telewizji Świętokrzyskiej oraz zawarcia stosownej umowy licencyjnej.

Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Telewizja Świętokrzyska
wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych
w programach oraz na Portalu www.tvswietokrzyska.pl jest zabronione.