reklama

 

reklama

 

/>

Rozstrzygnięcie konkursu na projekt nowej siedziby "Kubusia"

Rozstrzygnięcie konkursu na projekt nowej siedziby "Kubusia"

W kieleckim Instytucie Designu rozstrzygnięto konkursu na adaptację koncepcji architektonicznej istniejących obiektów zabytkowych, położonych przy ulicy Zamkowej 1 w Kielcach na potrzeby Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". Poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki, jednak zwycięzca mógł być tylko jeden.

Spośród nadesłanych prac na konkurs koncepcji architektonicznej nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” jury wyłoniło zwycięzcę. Laureatem okazała się Pracownia Architektoniczna „WXCA” z Warszawy. Kryteriami oceny były przede wszystkim: funkcjonalność, wyraz architektoniczny oraz kwestie ekonomiczne.

- Jest to praca, która jest niezwykle lapidarna – praca, która skoncentrowała się nad znalezieniem pewnego znaku graficznego tego miejsca. Znaku, który jest dopełnieniem całej architektury kompleksu Wzgórza Zamkowego. Niezwykle zdyscyplinowana forma tego łącznika, naszym zdaniem, jest bardzo wskazana. Praca, jako jedna z niewielu, tak precyzyjnie wykorzystuje potencjał budynków zabytkowych – mówi Włodzimierz Mucha, przewodniczący kapituły konkursowej.

- To, co było wyjątkowe w tej pracy to połączenie trzech elementów – idei, estetyki i funkcjonalności. Te trzy elementy są zrealizowane na najwyższym poziomie, technologia i rozwiązania funkcjonalne są zbliżone do naszych oczekiwań, estetyka doskonale współgra z ideą teatru i miejsca – dodaje Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.

Poziom samego konkursu oraz zgłoszonych prac okazał się bardzo wysoki.

- Ze względu na trudność miejsca, trudno wymagać jakiś spektakularnych rzeczy, ale to jest wysoki poziom na tle konkursów, które się w tej chwili odbywają – mówi Włodzimierz Mucha.

Dyrektor „Kubusia”, Robert Drobniuch, wyraził nadzieję, że prace nad nową siedzibą teatru ruszą w najbliższym czasie.

- Teraz jesteśmy w okresie przygotowywania dokumentacji i mam nadzieję, że późną jesienią lub wczesną zimą zostanie złożony wniosek do Ministerstwa Kultury o dofinansowanie tej realizacji i jak już dostaniemy zielone światło, to wtedy ten projekt ruszy. Mam nadzieję, że w ciągu 3-4 lat w Kielcach powstanie nowy teatr lalki i aktora – mówi Robert Drobniuch.

To już kolejny projekt architektoniczny „WXCA” w naszym województwie. Ostatnią zrealizowaną inwestycją według koncepcji warszawskiej pracowni było Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •