reklama

reklama

/>

Mali studenci zainaugurowali rok akademicki

Mali studenci zainaugurowali rok akademicki

Ponad setka małych studentów rozpoczęła rok akademicki na Uniwersytecie Dziecięcym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Były pierwsze wykłady, warsztaty i wpisy do indeksu. Choć to dopiero druga edycja niezwykle ciekawego projektu, to już cieszy się on ogromnym zainteresowaniem.

Inauguracja roku akademickiego nie mogła obejść się bez podniosłego odśpiewania Gaudeamus Igitur, które na małych studentach zrobiło ogromne wrażenie.

Drugi rok akademicki rozpoczęło ponad stu małych studentów. W zajęciach prowadzonych w formie warsztatów i wykładów uczestniczyć będą uczniowie z klas I-VI szkół podstawowych. Zajęcia będą prowadzić nauczyciele akademiccy i eksperci. Co ważne, mali studenci zdobędą wszechstronną wiedzę z wielu dziedzin nauki.

- Właśnie na tym polega fenomen Uniwersytetu Dziecięcego, że my, tak jak studentom tradycyjnym przekazujemy bardzo specjalistyczną wiedzę, to dzieciom staramy się przekazać wiedzę z bardzo różnych dziedzin - powiedział prof. zw. dr hab. Marek Przeniosła, prorektor UJK w Kielcach.

Podczas uroczystej inauguracji mali studenci mieli już swój pierwszy wykład. O nanocząsteczkach i nanotechnologiach wokół nas opowiadała prof. dr hab. Anna Rabajczyk.

- Nanotechnologia bardzo intensywnie wkracza w nasze życie. Jeżeli od małego nie będziemy świadomi tego, co nas otacza, jakie mamy pozytywy i negatywy od danych związków chemicznych, to bardzo łatwo będziemy je wykorzystywać niewłaściwie - prof. dr hab. Anna Rabajczyk, UJK Kielce.

Oczywiście studenci otrzymali swój pierwszy wpis zaliczeniowy z wykładu. Każdy uczeń odebrał także swoją legitymację studencką. Żeby jeszcze bardziej zachęcić młodych do poznawania tajników nauki i uczestnictwa w zajęciach, o swoich wrażeniach opowiedziała absolwentka pierwszej edycji Uniwersytetu Dziecięcego.

- Na pierwszym roku było bardzo ciekawie, mieliśmy bardzo dużo wykładów i nie było wykładu, który nie miałby czegoś interesującego – powiedziała Klaudia Nowak, absolwentka I edycji UDJK.

Po inauguracji roku przyszedł czas na pierwsze w tym semestrze warsztaty edukacyjne. Odbywały się one w kilku modułach. M.in w Geoparku dzieci miały okazję poznać skarby i piękno Ziemi.

- Na dzisiejszych zajęciach nasi mali studenci mieli okazję dowiedzieć się nieco na temat skarbów naszej planety. Skupiliśmy się na skałach i minerałach i badaliśmy również cechy tych minerałów - powiedziała Małgorzata Świtaj, GeoPark Kielce. 

Druga część zajęć to czysta praktyka. Dzieci miały za zadanie oszlifować wapień.

- Dzieci szlifowały kawałki skały wapiennej, która ma około 360 mln lat, która nas informuje, że na terenie Kielc było płytkie, ciepłe morze, coś w rodzaju rafy koralowej - dodał Witold Wesołowski, GeoPark Kielce.

Mali studenci byli zafascynowani światem nauki. Dzieci podczas zajęć chętnie dzieliły się swoją wiedzą i spostrzeżeniami.

Warsztaty tematyczne będą odbywały się dwa razy w miesiącu. Po każdych zajęciach dzieci otrzymują wpisy.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •