reklama

reklama

 

/>

Francja doceniła Świętokrzyskie

Francja doceniła Świętokrzyskie

Wybudowanie repliki XIX-wiecznej, wodnej kuźni to nie lada wyzwanie. Jednak gdy to się już uda, warto się pochwalić. Nasze województwo i pińczowska kuźnia zaprezentowały się na Festiwalu Loary w Orleanie. Wśród ponad 220 załóg wodniackich z całego świata, nasza kuźnia zajęła pierwsze miejsce. W czwartek marszałek województwa świętokrzyskiego wręczył ekipie honorowe wyróżnienia.

Ta znana wszystkim francuska piosenka rozpoczęła uroczystość uhonorowania osób z naszego województwa, które reprezentowały świętokrzyskie na festiwalu we Francji. Pływająca kuźnia zachwyciła wszystkich, dając nam zwycięstwo wśród ponad 220 innych pływających obiektów. Jednak to nie pierwszy innowacyjny pomysł naszej ekipy.

- Pierwsza była tratwa rolnicza, która płynęła do Warszawy, potem był pływający młyn, który też zdobył pierwszą nagrodę, tak jak teraz kuźnia – wyjaśnia Adam Ochwanowski, pomysłodawca kuźni. 

Pińczowska XIX-wieczna kuźnia to jedyny taki egzemplarz na całym świecie. Jej innowacyjność i niepowtarzalność doceniono podczas trwającego od 23 do 27 września Festiwalu Loary w Orleanie.

- Dostrzeżono jej oryginalność. Prezentacje, które robili nasi metalurgicy, corocznie organizujący pokazy na Dymarkach, również urzekły Francuzów. Ogólne zainteresowanie naszym stoiskiem było bardzo duże, ale to potwierdza, że mamy duży potencjał w tym środowisku i mamy wielu ludzi, którzy mogą być takimi ambasadorami naszej ziemi - twierdzi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. 

Dla samych uczestników wyjazd był niezapomnianym przeżyciem.

- Miło wspominamy wyjazd do Orleanu. Mieliśmy szansę pobawić się trochę inaczej, niż robimy to na co dzień w Polsce, więc jest to takie ciekawe doświadczenie - przyznaje Adrian Wrona, uczestnik.

- Wyjazd był magiczny. To zupełnie inna kultura. Nie tylko samo miasto, ale i charakter imprezy. W tym roku było tam ponad 230 łodzi. Przybyło 700. marynarzy z całej Europy. I powiem szczerze – to było jak inna bajka - dodaje Monika Młyńczak z Urzędu Gminy i Miasta Pińczów. 

- Bardzo ciekawe doświadczenie, fajnie było widzieć, że ludziom się to podoba i zwrócili na to uwagę. Poza tym robiliśmy też wytop żelaza na lądzie, co było zaskoczeniem dla miejscowej ludności - komentuje Sławomir Kitowski.

Nasze stoisko i świetni rzemieślnicy przyciągnęli ludzi z całej Europy. Dzięki temu nasze województwo staje się coraz bardziej rozpoznawalne, a my mamy się czym pochwalić.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: [email protected]

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: [email protected]

telewizja wszędzie dostępna
  •  

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych