reklama

/>

reklama

/>

Parkingi jakich nie było. Powstaną w Kielcach?

Parkingi jakich nie było. Powstaną w Kielcach?

Jakiś czas temu w Wiadomościach Świętokrzyskich informowaliśmy o koncepcji budowy ośmiu parkingów w Kielcach. Miałyby one pełnić głównie funkcję Park&Ride oraz służyć mieszkańcom pobliskich osiedli. Swoją koncepcję na ich wygląd przedstawia jedna z firm, która proponuje, by w naszym mieście powstały tzw. parkingi automatyczne.

Jeszcze na początku lat 90. po polskich drogach jeździło niewiele ponad 300 tys. aut. Dziś liczba ta wzrosła przynajmniej ośmiokrotnie. Więcej samochodów to także większy problem z parkowaniem, a miejsc do tego niestety wciąż jest za mało. Problem widoczny jest także w centrum Kielc oraz na osiedlach. Wielokrotnie na potrzebę utworzenia nowych miejsc parkingowych wskazywali sami kielczanie. Jednym z rozwiązań, które w ostatnim czasie proponowały władze miasta było wybudowanie 8 obiektów. W ciągu dnia miałyby pełnić funkcję Park & Ride, w nocy służyłyby mieszkańcom pobliskich osiedli. Obecnie trwają konsultacje w tej sprawie na platformie przygotowanej przez Urząd Miasta. W międzyczasie powstała inna platforma, dlakielczan.pl. Jej autorzy przekonują, że znacznie lepszym rozwiązaniem są parkingi automatyczne. Przede wszystkim zajmują mniejszy obszar niż te tradycyjne.

- Na dwóch typowych miejscach mieści się nawet 16 samochodów - mówi Igor Gielniak, dyrektor generalny firmy WIROMET S.A.

W wielu krajach Europy parkingi automatyczne są już na porządku dziennym. Dzieje się tak ponieważ są tańsze i łatwiejsze w budowie niż tradycyjne. Łatwo je również zdemontować i przenieść w inne miejsce.

- Są to proste konstrukcje stalowe, działające na zasadzie diabelskiego młyna - przekonuje Piotr Kapler, dyrektor ds. sprzedaży WIROMET S.A.

W środę reprezentanci firmy WIROMET, która jest producentem tego rodzaju parkingów, spotkali się z przedstawicielami ratusza oraz jednej z kieleckich spółdzielni mieszkaniowych. Jak mówią, ich pomysł spotkał się z pozytywnym odbiorem. Na podobny inicjatorzy pomysłu liczą jeśli chodzi o samych mieszkańców. Za pomocą platformy dlakielczan.pl można skomentować przedstawiony pomysł, a także wyrazić własne stanowisko.

Miejskie konsultacje w sprawie budowy ośmiu parkingów wielopoziomowych potrwają w Kielcach do 29 lutego.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •