reklama

reklama

/>

reklama

/>

Spirobus stanął w Kielcach

Spirobus stanął w Kielcach

W czwartek Kielce odwiedził Spirobus. Dzięki niemu mieszkańcy mogli wykonać bezpłatne badania na pojemność płuc. Są one pomocne w uświadamianiu ludzi w kwestii dbania o swoje zdrowie i regularne kontrole. Kielczanie chętnie korzystali z tej możliwości.

- Najpierw przeprowadzamy wywiad, pytając czy ktoś nie miał na przykład zawału, bo jest to uznane jako badanie siłowe – wyjaśnia Łukasz Słabosz, technik spirometrii.

Gdy nie ma przeciwwskazań, można przystąpić do badania. Trwa ono tylko kilka minut i nie jest skomplikowane, wystarczy słuchać poleceń osoby, która je przeprowadza.

- Trzeba zwrócić uwagę na nasze ciało i jeśli czujemy, że coś jest nie tak, zrobić sobie takie badania – mówi Łukasz Słabosz, technik spirometrii.

Tego typu badania mają na celu przede wszystkim podnoszenie świadomości ludzi w kwestii naszego układu oddechowego. Kontrole powinniśmy powtarzać raz na trzy miesiące, pół roku lub rok, w zależności od potrzeby, a zwłaszcza wtedy gdy na przykład mamy nadwagę, jesteśmy na coś uczuleni, palimy, mamy duszności, pracujemy w zapylonym miejscu, odczuwamy ból w klatce piersiowej, mamy astmę lub nadciśnienie.

- Trzeba się badać ze względu na siebie, bo może nas coś złapać nawet przy grypie – twierdzi Jadwiga Kalecińska, mieszkanka Kielc i uczestniczka badań.

Jak mówi pani Jadwiga, jeszcze trzy lata temu gdy musiała wykonywać badania często, zdarzało się że czekała w kolejce od 4 rano, by się na nie dostać. Dlatego, bardzo się cieszy że taki punkt stanął w Kielcach.

- Pacjenci przyznają się, że trudno jest się dostać i wykonać takie badania – dodaje Łukasz Słabosz, technik spirometrii.

Przez cały czas trwania akcji, każdego dnia mobilny punkt odwiedza 40, a nawet 60 osób. Zaniedbanie objawów może prowadzić do groźnych chorób, jak na przykład udaru mózgu, raka płuc, chorób układu krążenia, czy nawet niewydolności serca. W województwie świętokrzyskim można przebadać się jeszcze jutro. Mobilny punkt stanie w Wiślicy na rynku. Chętni mogą zgłaszać się tam od godziny 9 do 15.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •