reklama

reklama

/>

Muzeum w Wiślicy zmieni swoje oblicze?

Muzeum w Wiślicy zmieni swoje oblicze?

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński podczas swojej ostatniej wizyty w Kielcach poruszył sprawę Muzeum w Wiślicy, które od 1 stycznia 2017 roku oficjalnie stanie się filią Muzeum Narodowego w Kielcach.

Powstaje właśnie wstępna koncepcja przebudowy obiektu, by było ono bardziej atrakcyjne dla turystów.

- Dziś następuje finalizacja wsparcia dla Muzeum w Wiślicy – mówi Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 1 stycznia 2017 roku Muzeum w Wiślicy oficjalnie stanie się filią Muzeum Narodowego w Kielcach. W piątek podpisano umowę w tej sprawie.

- Te eksponaty, które się tam znajdują nie były odpowiednio eksponowane. Trzeba odrodzić tam ruch turystyczny – wyjaśnia marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

Do tej pory jak wynika z ilości sprzedanych biletów Wiślicę odwiedzało średnio 6-8 tysięcy turystów rocznie. W tym roku liczba ta dobije10 tysięcy. Ruch zwiększył się od kwietnia, wraz z rozpoczęciem rozmów na temat przyszłości Muzeum. Wtedy też wójt gminy zapowiedział, że jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, postara się on o przywrócenie Wiślicy praw miejskich, a obecnemu ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, Piotrowi Glińskiemu nada tytuł pierwszego honorowego obywatela miasta.

- Rada Gminy podjęła uchwałę, zostały przeprowadzone konsultacje. Wzięło w nich udział 60% osób uprawnionych do głosowania – mówi Stanisław Krzak, wójt gminy Wiślica.

Przekształcenie Muzeum Archeologicznego w Wiślicy w filię Muzeum Narodowego w Kielcach, sprawi, że jego finansowaniem zajmie się Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otwiera to możliwość pozyskania dodatkowych środków na jego przebudowę. Powstaje właśnie jej wstępna koncepcja architektoniczna.

- Przede wszystkim to przebudowa istniejącego pawilonu archeologicznego z dobudową kilku elementów przylegających do tego miejsca – dodaje dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, Robert Kotowski.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w pierwszym kwartale przyszłego roku Muzeum Narodowe w Kielcach złoży wniosek do Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska o dofinansowanie na przebudowę oraz rozbudowę wiślickiego muzeum. Jeśli się to uda, być może w ciągu kolejnych 2-3 lat, Wiślica całkowicie zmieni swoje oblicze.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •