reklama

reklama

reklama

/>

reklama

/>

Nowa sieć szpitali, nowa jakość leczenia

Nowa sieć szpitali, nowa jakość leczenia

Nowa sieć szpitali to lepsza opieka nad pacjentem, szybszy dostęp do specjalisty i stabilna sytuacja finansowa szpitali. Przekonywał w Kielcach wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Zapewnił też, że wszystkie świętokrzyskie lecznice znajdą się w sieci szpitali, która zacznie obowiązywać od 1 października.

Sieć szpitali wprowadzi porządek na rynku i poprawi jakość leczenia– przekonywał w Kielcach wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Klamka zapadła – zmiany zaczną obowiązywać od 1 października.

 Finansowanie leczenia ma być przejrzyste i sprawiedliwe. Placówki będą otrzymywać ryczałt, a część świadczeń będzie rozliczana poza nim. To nie koniec zmian. Od 1 stycznia przyszłego roku przestanie istnieć Narodowy Fundusz Zdrowia – zastąpią go Wojewódzkie Urzędy Zdrowia.


- To nie jest tak, że wojewoda będzie rozdzielać pieniądze według uznania, to jest opracowany sposób wyliczania ryczałtu na pierwszy okres i lata następne, umowy te będą podpisywane na cztery lata, co będzie stanowić dużą stabilność dla szpitali – mówi Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.


Nie oznacza to jednak, że stawka ryczałtu zostanie ustalona raz na zawsze – to dobra propozycja ocenia Andrzej Domański dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach


- Zapowiedzi są dość pozytywne i czytelne, że będą negocjacje raz na kwartał i będziemy mogli wreszcie przestać mówić o nadwykonaniach, będziemy mieć określoną punktację. Struktura rozliczeń z NFZ się nie zmienią więc to jest dobry objaw, czekamy na te zmiany – mówi Andrzej Domański dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w KielcachZyskają szpitale, a przede wszystkim pacjenci – takie jest założenie reformy. Po wyjściu za szpitala chorzy nie będą już musieli szukać specjalistów na własną rękę - przekonywał wiceminister zdrowia.  Wszystkie poradnie przyszpitalne mają mieć zapewnione kontraktowanie na zasadzie ryczałtu, a personel danej lecznicy ma koordynować dalsze leczenie.


- Jeżeli pacjent wychodzi z oddziału chirurgicznego to musi mieć ustalony termin wizyty w przychodni przyszpitalnej jeżeli wymaga rehabilitacji to tez musi ja mieć zapewnioną - mówi Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.


Dyrektorzy szpitali nie mówią nie takim rozwiązaniom, choć jest jeszcze wiele niewiadomych.


- Na razie nie otrzymaliśmy żadnych projektów umów, które by pokazywały jak to wszystko zorganizować. Natomiast jest tyle samo pielęgniarek, tyle samo lekarzy i póki co jest tyle samo pieniędzy, pożyjemy zobaczymy -  mówi Bartosz Stemplewski , dyrektor ZOZ w Pińczowie


W nowej sieci znalazły się wszystkie świętokrzyskie szpitale.  Każdy z nich zostanie przypisany do jednej z trzech grup, podział zależeć będzie  od liczby oddziałów, którymi dysponuje placówka. To z kolei będzie się wiązać ze sposobem finansowania. W odrębnej kategorii, szpitali specjalistycznych, znalazły się Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: [email protected]

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: [email protected]

telewizja wszędzie dostępna
  •