reklama

 

reklama

 

/>

Specjaliści ŚCO przekonują do badań profilaktycznych

Specjaliści ŚCO przekonują do badań profilaktycznych

Kobiety w Polsce coraz rzadziej zgłaszają się na cytologię - alarmują ginekolodzy. Badania profilaktyczne  pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium co zwiększa szanse na wyleczenie. Jak chronić się przed groźnym nowotworem mogły dowiedzieć się uczestniczki konferencji w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych.

W Polsce każdego roku na raka szyjki macicy choruje prawie trzy tysiące kobiet, ponad połowa z nich umiera. Jedną z przyczyn jest to, że panie coraz rzadziej zgłaszają się na cytologię. Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii po raz kolejny przypominają, że warto się badać.

- Chodzi nam o to, aby zwiększyła się liczba kobiet, które regularnie zgłaszają się na cytologię. W ramach projektu, który realizujemy od września zeszłego roku prowadzimy działania skierowane do kobiet wchodzących na rynek pracy – mówi dr n. med. Leszek Smorąg ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Jak chronić się przed groźnym nowotworem mogły dowiedzieć się uczestniczki konferencji, która odbyła się w niedzielę w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych. W spotkaniu uczestniczyły głównie studentki pielęgniarstwa. Chodzi o to, aby zdobytą wiedzę na temat badań profilaktycznych, potrafiły przekazać innym kobietom. Panie, które nie zgłaszają się na cytologię ryzykują, że rak zostanie wykryty za późno, by go pokonać.

- Wykrycie choroby w ostatnim stadium równoznaczne jest z wyrokiem śmierci, jeżeli te zmiany chorobowe wykrywane są dosyć wcześnie, może to spowodować stuprocentowe wyleczenie i o to nam przede wszystkim chodzi – mówi dr n. med. Grzegorz Gałuszka, dziekan Wydziału Nauk Medycznych WSEPiNM.

Cytologie należy wykonać przynajmniej raz na trzy lata. Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii  przypominają o tym na spotkaniach informacyjnych w całym regionie. Lecznica realizuje dziewięć projektów dotyczących  profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi.

- Organizujemy również bezpłatny dowóz pacjentek do ŚCO i konferencje również dla mężczyzn, ponieważ panowie są tym drugim skrzydłem w domu, dlatego też powinni przekonywać swoje panie do profilaktyki – mówi Izabela Opalińska, rzecznik prasowy ŚCO.

W ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy bezpłatne badania profilaktyczne przysługują raz na trzy lata, kobietom w wieku od 25 do 59 lat. W województwie świętokrzyskim z bezpłatnej cytologii korzysta zaledwie co piąta uprawniona osoba.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •