reklama

/>

Rządowe wsparcie na organizację obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości

Rządowe wsparcie na organizację obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości

Samorządy i organizacje pozarządowe mogą się starać o rządowe dotacje na projekty związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do wzięcia jest od 8 do 150 tysięcy złotych. Nabór wniosków ruszy w przyszłym tygodniu.

Festyny, pikniki czy marsze. Pomysłów na świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest wiele. Samorządy, fundacje i stowarzyszenie na organizację obchodów mogą się starać o rządowe dofinansowanie w ramach Programu Niepodległa na lata 2017-2021. Liczy się dobry pomysł.

- Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci to za mało. Projekty, które w sposób współczesny i atrakcyjny dla różnych grup wiekowych pokazują niepodległość  i drogę do niepodległości w rożnych aspektach – mówi Wojciech Kirejczyk, z-ca dyr. Biura Programu „Niepodległa”.

Świętokrzyscy samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się w czwartek z ekspertami Biura Programu „Niepodległa”.  Na jeden projekt do wzięcia jest od 8 do 150 tysięcy złotych. W gminie Bodzentyn przygotowanych jest już 12 propozycji wydarzeń patriotycznych. Jednym z nich będzie Marsz  Szlakiem I Pułku Piechoty Legionów Polskich.

- Musimy pamiętać, że w październiku 1914 roku po nieudanej ofensywie na Dąbki i Warszawę I Pułk wycofywała się przez Góry Świętokrzyskie na Śląsk i do Krakowa i stacjonował w Suchedniowie, Parszowie, Mostkach, Bodzentynie i Świętej Katarzynie – mówi prof. Urszula Oettingen, historyk UJK.

W gminie Masłów  również zaplanowano wiele uroczystości. W Szklanym Domu w Ciekotach „Urodziny Stefana” w tym roku upłyną pod hasłem „Żeromski, a Niepodległa”. W marcu ruszy też konkurs recytatorski.

- Chcemy wyłonić młodych ludzi, którzy uświetnią te centralne uroczystości, a także chcemy wydać księgę historii Wiśniówki, która jest związana z postaci Józefa Piłsudskiego – mówi Krystyna Nowakowska , kier. Centrum Edukacyjnego Szklany Dom w Ciekotach.

Nabór wniosków w ramach Programu „Niepodległa" ruszy w przyszłym tygodniu. Na złożenie projektów chętni będą mieli cztery tygodnie. Na ten rok w całym kraju do podziału będzie 6 milionów złotych. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie programu www.niepodległa.gov.pl.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •