reklama

/>

Porady specjalistów, bezpłatne badania i oferty pracy podczas dnia otwartego ZUS

Porady specjalistów, bezpłatne badania i oferty pracy podczas dnia otwartego ZUS

Dzień otwarty dla osób niepełnosprawnych zorganizowano w kieleckim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W regionie świętokrzyskim jest ponad 100 tysięcy osób z różnymi niepełnosprawnościami, znalezienie zatrudnienia to dla nich wciąż największy problem.

Jak uzyskać rentę lub inne świadczenia, a także jak uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci podczas dnia otwartego dla osób niepełnosprawnych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach.

Podczas dnia otwartego można było również skorzystać z bezpłatnych badań pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu, ciśnienia tętniczego krwi czy stężenia glukozy. Natomiast Poczta Polska przygotowała kilka ofert zatrudnienia w swoich placówkach w regionie.

- Jestem zainteresowana jak każdy, kto nie ma pracy – mówi Eugenia Papucha.  

Katarzyna Krakowiak – Kot jest lektorem języka migowego, sama jest osobą niedosłyszącą i zna problemy niepełnosprawnych z dysfunkcją słuchu. Brak pracy to ten największy.

- Ja uważam, że pracodawcy, którzy nie chcą przyjąć boją się, wolą przyjąć tylko te osoby, które niedosłyszące – mówi Katarzyna Krakowiak – Kot.

Dlatego tak ważna jest aktywizacja osób niepełnosprawnych i pomoc w przekonaniu pracodawców do ich zatrudniania. Kto już to zrobił albo przymierza się do stworzenia takiego miejsca pracy, podczas dnia otwartego mógł liczyć na wsparcie ZUS i PFRON-u.

- Pamiętajmy, że każda osoba niepełnosprawna może być świetnym pracownikiem, mamy takie przykłady w naszym oddziale ZUS, co ważne kiedy zapraszamy pracodawców i przychodzą z ofertami łącznymi ich z PFRON, bo takie instytucje otrzymują dofinansowanie – mówi Paweł Szkalej, rzecznik ZUS w Kielcach.

W przypadku zatrudnienia osoby niepełnosprawnej pracodawca może liczyć na dofinansowanie od 450 do 1 800 złotych, jest ono uzależnione od stopnia niepełnosprawności pracownika. Pracownicy PFRON-u radzili jak uzyskać takie wsparcie oraz jak dotrzeć do potencjalnych pracowników z różnym stopniem niepełnosprawności.

- Zwrócić się do PUP lub Miejskiego Urzędu Pracy, my współpracujemy z tymi urzędami i myślę, że znajdzie takie osoby – mówi Andrzej Michalski, dyr. Oddziału PFRON w Kielcach.

W regionie świętokrzyskim jest ponad 103 tysiące osób z różnym stopniem niepełnosprawności, ponad 3200 z nich aktywnie poszukuje pracy.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •