reklama

 

reklama

 

/>

Niedoskonała sieć szpitali

Niedoskonała sieć szpitali

Problem z odzyskaniem nadwykonań świadczeń medycznych był głównym tematem III Ogólnopolskiej Konferencji „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej”. Lekarze, dyrektorzy lecznic i wykładowcy oceniali skutki wprowadzenia w kraju tak zwanej „sieci szpitali”.

- "Chcemy rozmawiać o głównym problemie w służbie zdrowia, jakim jest finansowanie szpitali. Te problemy bezpośrednio przekładają się na funkcjonowanie naszych lecznic i na pacjentów" - mówi prof. Stanisław Góźdź – Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Doktor Michał Chrobot, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych podkreślał konieczność zmian w systemie finansowania szpitali funkcjonujących w sieci. Jego zdaniem placówki które przyjmują zwiększoną liczbę przypadków nagłych nie mają szans na odzyskanie pieniędzy z wypracowanych nadwykonań.

Dyrektorka świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Kiebzak przyznaje, że problem niedoszacowania przyznawanych ryczałtów w niektórych szpitalach istnieje. Szpitale otrzymują teraz kwoty wynikające z rachunków wykonanych na podstawie wniosków z 2015 roku. Jest jednak szansa że przy podpisaniu następnych kontraktów różnice w obecnym finansowaniu zostaną uwzględnione.

Działająca od 6 miesięcy tzw. sieć szpitali miała usprawnić organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i ułatwić zarządzanie lecznicami. „Po pół roku od wprowadzenia tej ustawy, jeśli są jakieś zmiany to na gorsze” - mówi nam Bartosz Stemplewski przewodniczący Związku Szpitali Powiatowych w regionie i dyrektor ZOZ-u w Pińczowie. Zdaniem dyrektora oprócz kwestii finansowych, głównym problemem jest brak kadry medycznej.

Problemy finansowo – prawne nie powinny odbijać się na zdrowiu pacjentów, podkreśla profesor Góźdź. Konferencje zorganizowano więc po to aby wypracować najbardziej optymalne rozwiązania, które w rezultacie mogłyby trafić pod ocenę Ministerstwa Zdrowia. Zdaniem profesora konieczne jest też powołanie instytucji która będzie koordynować leczenie polskich pacjentów, wskazując im właściwe rozwiązania.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •