Logo
Wydrukuj tę stronę

Minister Szczurek-Żelazko z wizytą w Kielcach

Minister Szczurek-Żelazko z wizytą w Kielcach

Lekarze, dyrektorzy lecznic i wykładowcy to uczestnicy III Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej”. W drugim dniu wydarzenia dyskutowano na temat braku kadr w systemie ochrony zdrowia. Z takim wykładem do Kielc przyjechała Józefa Szczurek-Żelazko, Sekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia.

Według statystyk Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada średnio 2,3 lekarza – to jeden z najgorszych wyników wśród państw europejskich. Obecnie ten zawód aktywnie wykonuje około 135 tys. lekarzy, z których najwięcej mieści się w grupie wiekowej 51–55 lat. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach realnie brakuje przynajmniej 40 specjalistów – mówi dyrektor lecznicy Andrzej Domański.

Każdego roku ubywa również pielęgniarek. Zarejestrowanych jest ich nieco ponad 280 tys. Statystycznie na tysiąc mieszkańców przypada w przybliżeniu 5 osób wykonujących ten zawód, co plasuje Polskę w ogonie krajów europejskich. Średnia wieku w tej profesji sukcesywnie wzrasta i obecnie to około 50 lat. Odciążeniem dla tej grupy zawodowej mogłoby być usankcjonowanie innych zawodów takich jak koder medyczny – przekonuje dr Michał Chrobot, prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Koderów Medycznych.
dr Michał Chrobot, prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Koderów Medycznych. 

Do pomysłu pozytywnie podchodzą przedstawiciele ministerstwa. Wprowadzenie na rynek nowych zawodów medycznych przy obecnym deficycie personelu może zwiększyć efektywność obecnej kadry w codziennej pracy. Najprostszym rozwiązaniem w aktualnej sytuacji wydaje się więc możliwość delegowania uprawnień i zadań do pracowników o niższych kwalifikacjach.

© Telewizja Świętokrzyska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Organem właściwym w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie jest:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

Copyright (C) Korzystanie z materiałów redakcyjnych Telewizji Świętokrzyskiej
wymaga wcześniejszej zgody Telewizji Świętokrzyskiej oraz zawarcia stosownej umowy licencyjnej.

Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Telewizja Świętokrzyska
wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych
w programach oraz na Portalu www.tvswietokrzyska.pl jest zabronione.