reklama

/>

Dzień otwartych koszar na kieleckiej Bukówce

Dzień otwartych koszar na kieleckiej Bukówce

Koszary bez tajemnic czyli dzień otwarty w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Dzieci i młodzież mogły sprawdzić  ile waży karabin, albo zajrzeć do wnętrza wozu bojowego. Jednostkę  odwiedziło prawie 600 osób.

Wozy bojowe, karabiny czy musztra to dla żołnierzy codzienność dla odwiedzających koszary - wielka przygoda. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce pełne gości. W środę odbył się kolejny dzień otwarty, zorganizowany w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Chcemy wyjść do mieszkańców Kielc i regionu, żeby zobaczyli jak wygląda służba w wojsku od podszewki, żeby mieli okazje porozmawiać z żołnierzami – mówi por. Katarzyna Rzadkowska, oficer prasowy CPdMZ.

Ile waży karabin, jak wygląda wnętrze wozu bojowego czy saper myli się tylko raz. Pytań nie brakuje, tym bardziej, że wielu z tych młodych ludzi w przyszłości chce założyć mundur.

- To jest służba na rzecz ojczyzny i społeczeństwa – mówi Wiktor Dewerenda, Powiatowy Zespół Szkół w Chęcinach.

Broń w rękach kobiet, dziś nikogo nie dziwi. Patrycja Sikorska chce zostać policjantką, służba mundurowa to  powód do dumy – mówi.

- Kobieta też może być silna i nieść broń i coś wskórać – mówi Partycja Sikorska, Powiatowy Zespół Szkół w Chęcinach.

Dla dzieci i młodzieży żołnierze przygotowali wiele atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszył się wysłużony Mi 24. "Latający czołg", "Garbus",  "Krokodyl" - rzadko który sprzęt wojskowy doczekał się tylu nazw, co ten śmigłowiec.

- Służył w Afganistanie podczas naszych misji wspierał nasze wojska, służył do niszczenia celów naziemnych i konwojowania innych statków powietrznych – mówi plut. Sebastian Stępniewski, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Te bojowe śmigłowce rosyjskiej produkcji nadal wykorzystywane są w trzydziestu państwach świata. Uczniowie mogli zobaczyć również jak  wygląda posterunek na misji ONZ.

- Te budynki to nie są makiety, tylko są one na co dzień wykorzystywane również do szkolenia żołnierzy - mówi por. Katarzyna Rzadkowska, oficer prasowy CPdMZ.

Jak wyglądają takie ćwiczenia też można  było zobaczyć. W Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych trwa szkolenie prawie 150 elewów do służby przygotowawczej w Narodowych Siłach Rezerwowych, a żołnierze zawodowi uczestniczą w międzynarodowym kursie obserwatorów ONZ. Zajęcia obywają się między innymi w tej sali tradycji, a w niej pamiątki przywiezione z misji w Afganistanie czy Iraku.

- Sala ta służy nam głównie do zajęć z negocjacji, mamy tutaj audytorium gdzie nasi kursanci mogą obserwować jak inni ćwiczą -  mówi por. Katarzyna Rzadkowska, oficer prasowy CPdMZ.

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce odwiedziło prawie 600 osób. Kolejna okazja do zobaczenia koszar  już 19 czerwca. Chętni muszą wcześniej zgłosić się do komendanta jednostki.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •