reklama

/>

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej już 12 lipca. Rada Powiatu apeluje

Rada Powiatu Kieleckiego wystosowała apel do mieszkańców naszego regionu, w sprawie obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. 12 lipca w Michniowie odbędą się uroczystości związane z pierwszymi obchodami tego nowego święta państwowego.

Treść apelu poniżej:

Apel
Rady Powiatu w Kielcach
w sprawie obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej


12 lipca bieżącego roku obchodzony będzie w Polsce po raz pierwszy jako Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Ustanowiony przez Sejm RP ustawą z dnia 29 września 2017 r. jest świętem państwowym, wyznaczonym dla oddania hołdu mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. W tym dniu wspominamy wszystkich walczących w oddziałach partyzanckich, udzielających pomocy wojennym uciekinierom, partyzantom i osobom ukrywającym się przed wrogiem. Czcimy pamięć tych którzy w walce za niepodległość Ojczyzny oddali swoje życie i stracili zdrowie. Tych, którzy w czasie pacyfikacji wiosek byli rozstrzeliwani, paleni żywcem, a ich dobytek grabiony i niszczony. Którzy byli wyrzucani z własnych domów, wywożeni do obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów oraz na przymusowe roboty do III Rzeszy.
Symbolem walki i męczeństwa polskich wsi jest Michniów w województwie świętokrzyskim, którego mieszkańcy za swoją patriotyczną postawę zostali w dniach 12 i 13 lipca 1943 r. wymordowani przez niemieckiego okupanta, a ich miejscowość doszczętnie spalona.
Rada Powiatu w Kielcach apeluje do mieszkańców powiatu kieleckiego i wszystkich ludzi dobrej woli o godne uczczenie Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
W tym dniu w miejscach pamięci złóżmy kwiaty i zapalmy znicze, na budynkach publicznych i prywatnych wywieśmy biało – czerwone flagi.
Apelujemy do mediów, aby upowszechniały informacje o czynie zbrojnym i ofierze mieszkańców polskich wiosek, o obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz zachęcały do uczestnictwa w obchodach oraz relacjonowały ich przebieg.
W dniu 12 lipca zbierzmy się licznie w Michniowie, aby w tym symbolicznym miejscu oddać hołd tym, którzy w dramatycznych latach drugiej wojny światowej i okresie powojennym „bronili i żywili”. Dajmy swoją obecnością wyraz naszej pamięci o ich ofierze.

Przewodniczący Rady Jan Cedro

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •