reklama

 

reklama

 

/>

Umowy na unijne dofinansowanie przekazane, Góry Świętokrzyskie zyskają nowe atrakcje turystyczne

Umowy na unijne dofinansowanie przekazane, Góry Świętokrzyskie zyskają nowe atrakcje turystyczne

W gminach Pawłów, Bodzentyn, Łagów i Bielin powstanie szlak "Śladami kultury benedyktyńskiej". Związek Gór Świętokrzyskich otrzymał też wsparcie na remonty zabytków. Unijne dofinansowanie na te wszystkie projekty to prawie 22 miliony złotych. Przekazanie umów odbyło się w piątek w Urzędzie Marszałkowskim.Razem można więcej. Pięć gmin działających w ramach Związku Gór Świętokrzyskich odebrało umowy na unijne  dofinansowanie projektów turystycznych. W gminach Pawłów, Bodzentyn, Łagów i Bieliny powstanie szlak "Śladami kultury benedyktyńskiej". Cel – przyciągnąć turystów i zatrzymać ich w regionie na dłużej.

- Tych atrakcji wokół Gór Świętokrzyskich musi być więcej i muszą zostać scalone w jeden produkt i myślę, że ten szlak spełni to zadanie - mówi Sławomir Kopacz, wójt Bielin.

Każda z gmin zrealizuje własne pomysły na przyciągnięcie turystów. W ramach projektu rozbudowana zostanie Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej. Głównymi punktami na szlaku benedyktyńskim będą Święty Krzyż i Bodzentyn, tam planowana jest między innymi rewitalizacja wzgórza zamkowego z ruinami Pałacu Biskupów Krakowskich.

- Po 200 latach rozpoczniemy proces nie odbudowy, ale pokazania jak ten zamek wyglądał i jakie wydarzenia tam miały miejsce, pokarzemy turystom to co najlepsze – mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.

Na szlaku powstanie też galeria produktów lokalnych, a także regionalny Ośrodek Dokumentacji Historii czy ogród sensoryczny. Wartość tego projektu to ponad 20 mln złotych z czego unijne dofinansowanie to ponad 15 i pół miliona złotych.

- Te kwoty będą różne w zależności od kosztorysów na inwestycje w poszczególnych gminach, Łagów otrzymuje ok. 4 mln złotych i jest to duża kwota na stworzenie nowych atrakcji turystycznych – mówi  Paweł Marwicki, burmistrz Łagowa.

Związek Gór Świętokrzyskich otrzymał też wsparcie na remonty zabytków na terenie gmin Łagów, Bodzentyn, Pawłów, Bieliny i Nowej Słupi. Inwestycje warte ponad 10 i pół miliona złotych, mają wpłynąć na wzrost ruchu turystycznego nawet o 17 tysięcy osób.

- Renowacji poddanych zostanie ponad 14 obiektów w tych gminach, które też tworzyć będą pewien produkt turystyczny – mówi Marek Szczepanik, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

To nie jedyne pomysły na poprawę oferty turystycznej wokół Łysej Góry. Do budowy Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi władze regionu dołożyły już ponad 13 mln zł. W ramach projektu powstanie okrągły budynek przykryty kopułą, w którym będzie kino 5D, a wokół niego ścieżka edukacyjna przedstawiająca świętokrzyskie legendy. Całkowita wartość tej inwestycji przekracza 21 mln zł.

- Jeśli dołożymy do tego rewitalizacje ulicy Świętokrzyskiej oraz remont Muzeum Starożytnego Hutnictwa, inwestycja warta 10 milionów złotych oraz budowane przez ŚPN Centrum Edukacji Przyrodniczej za ok. 30 milionów złotych, to mamy na terenie Nowej Słupi inwestycje na ponad 50 milionów złotych - mówi Andrzej Gąsior, wójt Nowej Słupi.

Unijne dofinansowanie na wszystkie te projekty to ponad 35 milionów złotych, zakończenie ich realizacji przewidziano do końca 2020 roku.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •