reklama

/>

Integracja na sportowo czyli Festiwal Aktywności Fizycznej Osób Niepełnosprawnych "Paragedon"

Integracja na sportowo czyli Festiwal Aktywności Fizycznej Osób Niepełnosprawnych "Paragedon"

Mecz piłki nożnej, zumba, tenis stołowy, badminton, nordic walking czy biegi. "Paragedon" czyli Festiwal Aktywności Fizycznej Osób Niepełnosprawnych po raz drugi odbył się na stadionie lekkoatletycznym w Kielcach. Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty do wspólnej, sportowej rywalizacji zaprosiło kilkuset uczestników z całego regionu.

Wystartowali, aby pokazać, że jeśli tylko się chce można pokonać własne słabości. Na stadionie lekkoatletycznym w Kielcach po raz drugi odbył się „Paragedon” czyli Festiwal Aktywności Fizycznej Osób Niepełnosprawnych. Bariery są tylko w naszych głowach – mówi Kamil Krzyjszczyk z drużyny Megamocni Kielce. Sport to dla mnie rehabilitacja i szansa na nowe życie, życie po amputacji - dodaje.

- Poprzez sport możemy pokazywać, że niepełnosprawność nie oznacza, że mamy siedzieć w domu – mówi Kamil Krzyjszczyk z Megamocni Kielce.

Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty do wspólnej, sportowej rywalizacji zaprosiło kilkuset uczestników z całego regionu, głównie podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej.

- Każdy reprezentuje swoją grupę, swoja gminę, powiat, ale tak naprawdę niczym się nie różnimy, ma być dużo zabawy i oczywiście medale, bo to jest cechą sportowca, walczyć, żeby wygrać – mówi Bogdan Wenta, prezes Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie.

Michał Szafrański stoczył niejedną walkę o medale. Członek kadry narodowej w lekkiej atletyce osób niepełnosprawnych i uczestnik ostatnich Mistrzostw Europy wie, że sport jest dla wszystkich i każdy ma swoją szansę.

- To zależy od nas samych czy szukamy wymówek czy idziemy po swoje, jako osoby niepełnosprawne łamiemy bariery czy to w sporcie czy innych dyscyplinach – mówi Michał Szafrański, reprezentant Polski.

Integracja i propagowanie zdrowego stylu życia to główne założenia „Paragedonu”. Uczestnicy rywalizowali w różnego rodzaju dyscyplinach sportowych, grach zespołowych czy konkursach. Stowarzyszenie Biegacz Świętokrzyski przypomniał też starą grę w kapsle.

- Chcemy pokazać dzieciom, że na dworze świetnie można się bawić i nie potrzeba do tego telefonów czy tabletów wystarczy trochę pomysłu i chęci – mówi Katarzyna Szostak, wolontariuszka.

Zaprzyjaźnione stowarzyszenia z regionu zadbały też o smakołyki. Swojski chleb, smalec z fasoli czy pasta z ciecierzycy, wszystko smaczne i zdrowe, bo członkowie Stowarzyszenia „Nasz Adamów” o zdrowie dbają na co dzień.

- Spacerujemy z kijkami, część z nas biega, ćwiczymy zumbę, staramy się aktywnie żyć i propagować taki tryb życia w lokalnej społeczności – mówi Sylwia Pocheć ze Stowarzyszenia „Nasz Adamów”.

Festiwalowi „Paragedon” towarzyszyły konferencje i warsztaty, zainteresowani mogli również skorzystać z porad specjalistów.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •