reklama

/>

"Droga do niepodległości, szlakiem świętokrzyskiej przyrody" zapowiedź odcinka 5

"Droga do niepodległości, szlakiem świętokrzyskiej przyrody" zapowiedź odcinka 5

Zapraszamy na 5 odcinek programu Droga do Niepodległości szlakiem świętokrzyskiej przyrody.

Tym razem zabierzemy Państwa w podróż po Górach Świętokrzyskich jedynych w Polsce leżących w środkowej części kraju, poza pasmem Sudetów i Karpat.

Region ten ze względu na swój wiek jest ewenementem, dorównują mu tylko Sudety jeśli chodzi o różnorodność budowy geologicznej i bogactwo występujących tu minerałów. Dlatego też Góry Świętokrzyskie to raj dla geologów. Okolice Świętej Katarzyny to przede wszystkim piaskowce kwarcytowe.

"Wyjątkowe są tu skały, bo mają prawie pół miliona lat, nawet więcej, jedna z najstarszych skał świętokrzyskich to są tzw piaskowce kwarcytowe, możemy je obserwować na gołoborzach, te skały powstały w zbiorniku morskim" - mówi Witold Wesołowski, przewodnik PTTK.

Skały te wciąż kryją szczątki niezwykłych gatunków bezkręgowców, które żyły tu miliony lat temu.

"W piaskowcach z okresu w dziejach ziemi, który nazywa się karbon, bo z niego one pochodzą to ten pierwszy okres z ery paleozoicznej, w tych piaskowcach zachowały się ślady ówczesnych zwierząt. Tu u nas w Górach Świętokrzyskich wiemy że było morze żyły różne ciekawe bezkręgowce np. trylobity" - opowiada Witold Wesołowski, przewodnik PTTK.

Święta Katarzyna i jej okolice to jeden z najczęściej odwiedzanych szlaków turystycznych w Górach Świętokrzyskich.

"Zaczynamy od klasztoru, musielibyśmy się cofnąć i wyobrazić sobie że wyglądało to całkiem inaczej, było więcej drzew. Mamy tu buczynę karpacką, jodłę, wygląda on inaczej niż standardowy las, choć co tutaj upadnie ma tu zostać. Świętokrzyski Park Narodowy od lat tak działa jest to teren chroniony od 1950 roku." - mówi Dominik Kowalski – przewodnik PTTK.

Góry Świętokrzyskie skrywają w sobie krwawą historię II wojny światowej.
Stacjonujący w Świętej Katarzynie żołnierze AK i mieszkańcy przeżyli w 1943 r. niemiecką akcję pacyfikacyjną. Hitlerowcy zamordowali w tych dniach około 80 osób. Egzekucje miały miejsce na skraju lasu leżącego obok wsi. Hitlerowskim dowódcom był Albert Schuster - znany jako „Kat Łysogór”. Dowodził 62. zmotoryzowanym plutonem żandarmerii.

"Wiosną 1943 roku w okolicach Łysogór ożywiła się działalność niepodległościowa i zwalczaniem oddziałów partyzanckich i odcięciem ich od zaplecza tym się właśnie zajmował oddział Schustera" - informuje dr Tomasz Domański, z delegatury IPN w Kielcach. 

"Człowiek odpowiedzialny za wiele mordów i to nie tylko w jednym miejscu wszędzie gdzie się pokazywał to zostawiał za sobą krwawy ślad." - mówi Dionizy Krawczyński, ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła".

Na piąty odcinek programu Droga do niepodległości szlakiem świętokrzyskiej przyrody zapraszamy Państwa już piątek 9 listopada

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •