reklama

/>

Maraton pisania listów w obronie praw człowieka

Maraton pisania listów w obronie praw człowieka

Twoje słowa mają moc  - przekonują organizatorzy dziewiętnastego Maratonu Pisania Listów. Amnesty International po raz dziewiętnasty bierze w obronę prześladowanych za walkę o prawa człowieka czy wolność słowa. Do akcji włączyli się też kieleccy uczniowie i nauczyciele.

Ci młodzi ludzie wierzą, że ich słowa mają moc. Po raz dziewiętnasty ruszył Maraton Pisania Listów, Amnesty International bierze w obronę prześladowanych za walkę o prawa człowieka czy wolność słowa. To ogólnoświatowa walka na słowa, która ma sens.

- Zadziała, bo w tej walce na słowa ważne jest, aby podać dobre argumenty, a my je mamy – mówi Hanna Lelonek, uczennica SP 39 w Kielcach.

To jeden z nich - Atena jest obrończynią praw człowieka, która nie zrobiła niczego poza pokojowym nawoływaniem przeciwko stosowaniu kary śmierci w Iranie. Atena Daemi została skazana na siedem lat wiezienia, jej stan zdrowia pogarsza się. Listy w jej obronie są na wagę życia.

- Prawa człowieka dla mnie mają duże znaczenie, wierzę, że jeśli teraz pomożemy tym osobom, to kiedyś gdy znajdziemy się w podobnej sytuacji Amnesty International  będzie mogło pomóc i nam – mówi Agnieszka Śliwa, uczennica SP 39 w Kiecach.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Idea akcji jest zmobilizowanie ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się złu. W Polsce maraton wystartował w 2001 roku.

- Myślę, że w dzisiejszym świecie tylko walka na słowa ma sens innej nie wyobrażam sobie, robimy to co możemy  – mówi Barbara Radzewicz, nauczycielka SP 39.

Na liście Amnesty International jest dziesięć  nazwisk, same kobiety. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 39 w Kielcach, wybrali trzy z nich. Do akcji włączyli się też rodzice, nauczyciele i zaprzyjaźnione szkoły. Listy w obronie prześladowanych piszą już po raz szósty.

- Chcemy, aby dzieci od najmłodszych lat miały świadomość, że mają swoje prawa i te prawa muszą być przestrzegane – mówi Barbara Radzewicz, nauczycielka SP 39.

- Wydaje mi się, że w każdym kraju łamane poniekąd łamane są prawa człowieka, choć w Polsce nie zauważyłem takimi ewidentnym łamaniem tych praw – mówi Aleksander Olejniczak, uczeń SP 39 w Kielcach.  

Odbiorcą listów Amnesty International są rządy krajów, z których pochodzą prześladowane aktywistki. Im więcej listów, tym większe szanse na ich uwolnienie.

- Każdy uczeń w szkole napisał kilka listów więc mamy nadzieję, że damy radę pomóc – dodaje Agnieszka Śliwa, uczennica SP 39 w Kiecach.

Uczniowie i nauczyciele liczą, że uda się pobić ich własny rekord. W zeszłym roku napisali ponad trzy tysiące listów, dziś po zaledwie godzinie pisania na liczniku było już 336.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •