reklama

/>

W liceach i technikach dla nikogo nie zabraknie miejsca - przekonuje kurator oświaty

W liceach i technikach dla nikogo nie zabraknie miejsca - przekonuje kurator oświaty

Licea, technika i szkoły branżowe są przygotowane do przyjęcia uczniów z podwójnego rocznika – przekonuje świętokrzyski kurator oświaty i dodaje - dla nikogo nie zabraknie miejsca. Egzamin dla ósmoklasistów i uczniów kończących gimnazjum odbędzie się w kwietniu.

 Dziś kartkówka z języka polskiego, temat – „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego. Dla tych ósmoklasistów to jeden z wielu małych sprawdzianów przed dużym egzaminem, kończącym  szkołę podstawową.

- Od tych egzaminów zależy nasza przyszłość, ale trzeba do tego podejść z chłodną głową – mówi Miłosz Marcickiewicz, uczeń SP 25 w Kielcach.

W kwietniu ósmoklasiści i uczniowie trzeciej klasy gimnazjum będą pisać sprawdzian z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Jego wynik będzie mieć wpływ na rekrutacje do szkoły średniej. Nauczyciele już od wielu miesięcy przygotowują uczniów, by jak najlepiej wypadli na tym egzaminie.

- Materiału jest dużo, ale też częste ćwiczenia podobne do tych, które znajdą się na egzaminie bardzo pomagają. Trudności były na początku, ale teraz jest już coraz lepiej – mówi Joanna Chmielewska, nauczycielka jęz. polskiego, SP 25 w Kielcach.  

Przykładowe testy są już dostępne, nauczyciele i egzaminatorzy odbyli też odpowiednie szkolenia. W styczniu dla ósmoklasistów przewidziano dodatkowe zajęcia z przedmiotów, które znajdą się na egzaminie. Przed uczniami sporo pracy i trochę nerwów.

- Nie jest, aż tak źle jeśli dobrze się przygotujemy, to wszystko się uda – mówi Ada Strugała, uczennica SP 25 w Kielcach.

18 i 19 grudnia ósmoklasiści i uczniowie ostatnich klas gimnazjów napiszą egzamin próbny, podobny do tego z jakim zmierzą się na wiosnę.

- To ma pokazać czy młodzież i szkoły są dobrze przygotowani – mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Licea, technika i szkoły branżowe są przygotowane do przyjęcia uczniów z podwójnego rocznika – przekonuje świętokrzyski kurator oświaty i dodaje - dla nikogo nie zabraknie miejsca.

- W Polsce liczba młodzieży spada od 2010 nawet o 40% - mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Wybór szkoły trzeba dobrze przemyśleć – podkreśla Kazimierz Mądzik, bo nikt nie może mieć gwarancji, że dostanie się do wymarzonej placówki. Czasami warto wziąć pod uwagę kontynuowanie nauki w szkołach branżowych czy technikach.

- Trzeba mierzyć siły na zamiary, renomowane licea przyjmują tylko tych najlepszych uczniów i tutaj nic się nie zmieni – dodaje Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Kurator oświaty przekonuje też, że absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych nie będą ze sobą rywalizować podczas naboru. Szkoły średnie prowadzić będą oddzielne klasy dla obu grup uczniów.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •