Logo
Wydrukuj tę stronę

Rusza program wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2

Rusza program wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2

Ponad 240 tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego objętych zostanie programem wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2. Z badań profilaktycznych będą mogły skorzystać osoby w wieku od 45-64 lat. Projekt realizowany będzie przez Uzdrowisko Busko-Zdrój.

Otyłość i brak ruchu, to główne przyczyny powstawania cukrzycy. Szybka diagnoza może zapobiec powikłaniom.

- Coraz więcej osób jest otyłych, stąd w bardzo szybkim tempie przybywa osób, które chorują na cukrzycę – mówi Marek Bogusławski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

Dlatego w województwie świętokrzyskim rusza program profilaktyki i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2. To efekt dwóch konkursów, które ogłosił zarząd województwa świętokrzyskiego. Oba projekty realizować będzie Uzdrowisko Busko-Zdrój.

- Na badania profilaktyczne skierowanych zostanie ponad 240 tysięcy osób - informuje Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Z badań i konsultacji będą mogły skorzystać osoby w wieku od 45-64 lat, które w ciągu trzech lat nie miały badań w kierunku cukrzycy oraz osoby z grup ryzyka. Liczba chorych stale rośnie. W Polsce w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców wyniosła ponad 3700 osób, w naszym regionie jest to prawie cztery tysiące chorych, co plasuje nas na 4 pozycji wśród wszystkich województw.

- Przeciwdziałając temu trendowi zarząd województwa zdecydował się na sfinansowanie badań profilaktycznych, dzięki którym uda się wyłapać jak największą liczbę pacjentów i wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne, czyli np. redukcja masy ciała lub też na wstępnym etapie choroby, gdy występują już podwyższone wartości cukru we krwi – mówi Marek Bogusławski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

Badania profilaktyczne realizowane będą od 1 kwietnia do końca 2021 roku. „Regionalny Program Zdrowotny w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2” kosztować będzie ponad 8 milionów złotych.

© Telewizja Świętokrzyska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Organem właściwym w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie jest:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

Copyright (C) Korzystanie z materiałów redakcyjnych Telewizji Świętokrzyskiej
wymaga wcześniejszej zgody Telewizji Świętokrzyskiej oraz zawarcia stosownej umowy licencyjnej.

Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Telewizja Świętokrzyska
wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych
w programach oraz na Portalu www.tvswietokrzyska.pl jest zabronione.