reklama

reklama

 

/>

reklama

 

/>

W Dniu Kobiet warto pomyśleć o zdrowiu. W Kielcach będą bezpłatne badania

W Dniu Kobiet warto pomyśleć o zdrowiu. W Kielcach będą bezpłatne badania

W Dniu Kobiet warto pomyśleć o zdrowiu. Dlatego NFZ i Świętokrzyskie Centrum Onkologii  w piątek i w sobotę, zapraszają panie na bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne. Tymczasem  w ubiegłym roku zaledwie co piąta mieszkanka naszego regionu  skorzystała z badań, które wykrywają raka szyjki macicy. A wczesna diagnoza, może uratować życie.

W Polsce każdego roku raka szyjki macicy wykrywa się u trzech tysięcy kobiet, połowa z nich umiera. W porównaniu do innych krajów europejskich, ten tragiczny bilans jest u nas wyższy, aż o 70 procent.  Dzieje się tak, ponieważ w naszym kraju nowotwór wykrywany jest zbyt późno.  

- Nowotwór rozwija się przez kilka lat, wcześnie wykryty jest w stu procentach wyleczalny – podkreśla dr Kamil Zalewski, ginekolog, ŚCO.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Do skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych zachęcają NFZ wraz ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii. W piątek i w sobotę  odbędzie się akcja "Dzień Kobiet z cytologią". Niestety Polki niechętnie wybierają się na badania.

- Dla nas jest to o tyle niezrozumiałe, że badania te są bezpłatne, nie potrzeba mieć skierowania i nie czeka się w kolejkach - mówi Barbara Osman, zastępca dyrektora ds. finansowych świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ubiegłym roku, zaledwie co piąta mieszkanka naszego regionu, czyli nieco ponad 30 i pół tysiąca pań, wykonało badanie cytologiczne.  

- U ponad połowy pacjentek stwierdzono nieprawidłowości, a prawie 400 pań skierowano na dalsze badania – informuje Joanna Wolszczak–Domańska, zastępca dyrektora ds. medycznych w świętokrzyskim oddziale NFZ

Być może te badania uratowały im życie – podkreślają specjaliści. Dlatego zachęcają do skorzystania z bezpłatnej cytologii, a także mammografii. Badania będą przeprowadzane w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, w najbliższy piątek, 8 marca w godz. 7.30 – 13.00 oraz w sobotę, 9 marca w godz. 9.00 – 14. 00.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: [email protected]

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: [email protected]

telewizja wszędzie dostępna
  •  

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych