reklama

reklama

/>

Co dalej z modernizacją linii kolejowej numer 8? Z 600 mln zł na inwestycję zostało 20

Co dalej z modernizacją linii kolejowej numer 8? Z 600 mln zł na inwestycję zostało 20

Pod znakiem zapytania stanęła szybka modernizacja trasy kolejowej numer 8 do Warszawy i Krakowa. Z prawie 600 milionów złotych przeznaczonych na tę inwestycję w Krajowym Programie Kolejowym, zostało tylko 20.  Posłowie Platformy Obywatelskiej piszą w tej sprawie do premiera i apelują o przywrócenie pieniędzy na realizację projektu.

Na trasie do Warszawy i Krakowa miało być wielkie przyspieszenie jest ostre hamowanie i ostre ciecie finansowania modernizacji trasy kolejowej numer 8 na odcinku Skarżysko – Kamienna – Kielce – Kozłów. Okazuje się, że w nowej wersji Krajowego Programu Kolejowego z prawie 600 milionów złotych przeznaczonych na tę inwestycję, zostało 20.  To kolejny akt w procesie marginalizacji naszego regionu – mówią posłowie Platformy Obywatelskiej.

- Dziś Prawo i Sprawiedliwość nie daje nam nadziei, że ta inwestycja ruszy w najbliższych latach - mówi Artur Gierada, poseł PO.

Krajowy Program Kolejowy do 2023 został zmieniony 19 lutego tego roku.  Po finansowych cięciach na modernizację linii kolejowej numer 8, dziś nie wiadomo czy i kiedy może się rozpocząć budowa zapowiadanych jeszcze w 2017 roku nowych stacji czy peronów. PKP Polskie Linie Kolejowe tłumaczą, że w bieżącej perspektywie finansowej dla projektu modernizacji linii numer 8 na odcinku Skarżysko Kamienna – Kielce – Kozłów, przewidziano prace projektowe.  

- W kolejnej perspektywie, po zapewnieniu finansowania, będzie realizacja inwestycji. Obecnie trwa projektowanie, którego ukończenie przewidywane jest w III kwartale 2022 roku. Planowane jest zwiększenie zakresu projektowania i realizacji inwestycji - mówi Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego PKP PLK.

Problem w tym, że na razie niewiadomo jakie środki na tego typu zadania zostaną przeznaczone w nowym budżecie unijnym. Natomiast umowę z wykonawcą na przygotowanie dokumentacji projektowej uroczyście podpisano w Kielcach już w październiku 2017 roku, wtedy politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że kolej czeka dobra zmiana.

- W tej chwili rząd polski wykonuje wiele działań w kierunku kolei i przeznacza ogromne środki na to żeby zmodernizować te sieci – podkreślał  Andrzej Bętkowski, ówczesny wicewojewoda świętokrzyski.

Przypomnijmy, że w 2017 roku zakładano, ze prace projektowe związane z modernizacją linii numer 8 potrwają dwa lata, a po 2022 roku pociągi pasażerskie na tej trasie będą mogły jeździć z prędkością 120, a na niektórych odcinkach 140 km/h. Odłożenie w czasie tak ważnej dla regionu inwestycji, to zła wiadomość przede wszystkim dla Skarżyska-Kamiennej, jednego z największych węzłów kolejowych w Polsce – ocenia poseł Marzena Okła-Drewnowicz.

Świętokrzyscy posłowie Platformy Obywatelskiej w sprawie nowej wersji Krajowego Programu Kolejowego i przywrócenia środków na modernizację linii kolejowej numer 8, wysłali interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego. Do podpisania się pod apelem zachęcają wszystkich parlamentarzystów, również tych z Prawa i Sprawiedliwości.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •