reklama

reklama

/>

Delta rzeki Nidy ma odzyskać swój pierwotny charakter

Delta rzeki Nidy ma odzyskać swój pierwotny charakter

Ochrona starorzeczy, lasów łęgowych i wielu gatunków zwierząt, a także przywrócenia pierwotnych, unikalnych walorów przyrodniczych śródlądowej delty rzeki Nidy - zakłada projekt przygotowany przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Przedsięwzięcie warte jest ponad 23 mln zł, z czego 60 proc. pochodzi z Unii Europejskiej.

Nida to jedna z najciekawszych polskich rzek. Przyrodnicy i leśnicy chcą przywrócić jej pierwotny charakter. Rusza „Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”.

- Udrożnienie koryt staro rzecznych, rewitalizacja zbiorników, rozlewisk i poprawa infrastruktury hydrologicznej – tłumaczy Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Projekt przygotowany przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, wart jest ponad 23 miliony złotych, z czego 60 procent pochodzi z Unii Europejskiej.

- To wielki sukces tych, którzy ten projekt przygotowali, że spośród 40 beneficjentów z całej Polski, którzy aplikowali, nasz projekt został  wyróżniony – podkreślił Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Pierwszym zadaniem będzie odbudowanie stosunków wodnych w rejonie wsi Umianowice na Ponidziu. Gdy to się uda, wtedy  rozpoczną się prace, których celem będzie stworzenie warunków do odtworzenia unikalnych walorów przyrodniczych. Pozwoli to na przywrócenie siedlisk wielu gadów, płazów, skorupiaków czy ptaków.

- To reintrodukcja żółwia błotnego, kumaka, traszek, różnych mięczaków, ale też ptaków – bielika, bociana czy baka - mówi Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Profesor Tadeusz Zając z Polskiej Akademii Nauk podkreślił, że każdy przywrócony gatunek ma swoją rolę do odegrania przy odtworzeniu pierwotnych walorów śródlądowej delty Nidy. Na przykład skójka gruboskorupowa to żywy filtr wody.

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w ciągu doby, ten niewielki małż filtruje 40 litrów wody, to widzimy, że mamy tu do czynienia z małą oczyszczalnią – tłumaczy  prof. Tadeusz Zając z Polskiej Akademii Nauk.

Oprócz przyrodników z Polskiej Akademii Nauk, partnerami projektu są również  Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Pińczów.
Celem projektu jest również ochrona lasów łęgowym, czyli tych rosnących nad rzekami. Nie zabraknie również działań na rzecz edukacji i turystyki, przywrócony będzie też wypas krów i koników polskich. Projekt realizowany będzie do końca 2024 roku, na obszarach "Natura 2000" w gminach: Kije, Pińczów i Imielno.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •