reklama

reklama

/>

reklama

/>

Miejsc w szkołach średnich dla absolwentów nie zabraknie, zapewniają władze Kielc i regionu

Miejsc w szkołach średnich dla absolwentów nie zabraknie, zapewniają władze Kielc i regionu

Miejsc w szkołach średnich dla absolwentów gimnazjów i podstawówek nie zabraknie. Zapewniają zarówno wojewoda świętokrzyski, jak i władze Kielc. Takie wnioski przedstawiono tuż przed zakończeniem pierwszego etapu rekrutacji. Jednak nikt nie ukrywa, że nie wszyscy uczniowie dostaną się do tych wymarzonych szkół, głównie chodzi o licea.

Rekrutacja do szkół średnich od wielu tygodni budzi wiele kontrowersji, a uczniowie i ich rodzice są pełni niepokoju. Wszystko z powodu kumulacji dwóch roczników. Jednak zarówno władze Kielc jak i wojewoda świętokrzyski przekonują, że w dla absolwentów gimnazjów i podstawówek miejsc nie zabraknie.

- Rekrutacja przebiega tak, że każdy uczeń mógł składać wnioski do wielu szkół – mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Z informacji świętokrzyskiego kuratorium oświaty wynika, że dla 10 657 absolwentów gimnazjów w szkołach średnich przygotowano 12 632 miejsca, a dla 10 906 absolwentów szkół podstawowych 12 218. Miejsc nie zabraknie, ale już wiadomo, że nie każdy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły. 16 lipca zakończy się pierwszy etap rekrutacji i dopiero wtedy, uczniowie którzy nie dostali się na listy, ponownie będą składać wnioski.

- Od 16 do 25 lipca potrwa drugi etap rekrutacji i wtedy uczniowie, którzy dostali się do kilku szkół będą zwalniać miejsca dla tych, którzy nie znaleźli się na listach – tłumaczy Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty.

Władze Kielc również zapewniają, że nie zabraknie miejsc w szkołach średnich. Miasto dla 3 682 absolwentów gimnazjów przygotowało 3 464 miejsca w szkołach średnich, a dla 3 709 absolwentów szkół podstawowych 3 464. Jednak do tej liczby trzeba dodać ponad 300 miejsc w placówkach gdzie organem prowadzącym nie jest gmina, a także 200 dodatkowych miejsc w technikach.

- Jednak praca na zmiany w nowym roku szkolnych będzie nieunikniona, zajęcia nie potrwają dłużej niż do 18.00, ale udało nam się uniknąć nauki w soboty – podkreśla Marcin Różycki, wiceprezydent  Kielc.

Z danych Urzędu Miasta, a także świętokrzyskiego kuratorium wynika, że młodzi ludzie niechętnie wybierali szkoły branżowe. W Kielcach liczbę oddziałów zmniejszono z 24 do 15, na w ich miejsce powołano 9 oddziałów w technikach.

- Mamy 429 uczniów, którzy nie dostali się do szkół, ale dysponujemy jeszcze 432 miejscami, tak więc dla wszystkich starczy miejsca w kieleckich szkołach średnich – zapewnia Piotr Łojek, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Samorządy miały trzy lata na przygotowanie się do przyjęcia podwójnego rocznika w szkołach średnich, to kosztowało. W Kielcach na doposażenie szkół potrzeba milion osiemset tysięcy złotych, brakuje jeszcze miliona.

- Będziemy prosić radnych o przesuniecie tych pieniędzy w budżecie i przeznaczymy je na dostosowanie sal czy zakup sprzętu - mówi Marcin Różycki, wiceprezydent Kielc.

Wojewoda świętokrzyski odpowiada, że samorządy otrzymały większe subwencje i nadal mogą starać się o dofinansowanie.
Jeśli chodzi o nauczycieli, to nie powinno ich zabraknąć, a Ci którzy zakończyli pracę w gimnazjach zostali zatrudnieni w szkołach średnich lub podstawówkach – zgodnie twierdzą władze regionu i Kielc. 25 lipca ukażą się listy uczniów przyjętych do szkół, dla tych którzy się nie dostaną rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca, która zakończy się 30 sierpnia.  

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •