reklama

/>

Miejsc w szkołach średnich dla absolwentów nie zabraknie, zapewniają władze Kielc i regionu

Miejsc w szkołach średnich dla absolwentów nie zabraknie, zapewniają władze Kielc i regionu

Miejsc w szkołach średnich dla absolwentów gimnazjów i podstawówek nie zabraknie. Zapewniają zarówno wojewoda świętokrzyski, jak i władze Kielc. Takie wnioski przedstawiono tuż przed zakończeniem pierwszego etapu rekrutacji. Jednak nikt nie ukrywa, że nie wszyscy uczniowie dostaną się do tych wymarzonych szkół, głównie chodzi o licea.

Rekrutacja do szkół średnich od wielu tygodni budzi wiele kontrowersji, a uczniowie i ich rodzice są pełni niepokoju. Wszystko z powodu kumulacji dwóch roczników. Jednak zarówno władze Kielc jak i wojewoda świętokrzyski przekonują, że w dla absolwentów gimnazjów i podstawówek miejsc nie zabraknie.

- Rekrutacja przebiega tak, że każdy uczeń mógł składać wnioski do wielu szkół – mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Z informacji świętokrzyskiego kuratorium oświaty wynika, że dla 10 657 absolwentów gimnazjów w szkołach średnich przygotowano 12 632 miejsca, a dla 10 906 absolwentów szkół podstawowych 12 218. Miejsc nie zabraknie, ale już wiadomo, że nie każdy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły. 16 lipca zakończy się pierwszy etap rekrutacji i dopiero wtedy, uczniowie którzy nie dostali się na listy, ponownie będą składać wnioski.

- Od 16 do 25 lipca potrwa drugi etap rekrutacji i wtedy uczniowie, którzy dostali się do kilku szkół będą zwalniać miejsca dla tych, którzy nie znaleźli się na listach – tłumaczy Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty.

Władze Kielc również zapewniają, że nie zabraknie miejsc w szkołach średnich. Miasto dla 3 682 absolwentów gimnazjów przygotowało 3 464 miejsca w szkołach średnich, a dla 3 709 absolwentów szkół podstawowych 3 464. Jednak do tej liczby trzeba dodać ponad 300 miejsc w placówkach gdzie organem prowadzącym nie jest gmina, a także 200 dodatkowych miejsc w technikach.

- Jednak praca na zmiany w nowym roku szkolnych będzie nieunikniona, zajęcia nie potrwają dłużej niż do 18.00, ale udało nam się uniknąć nauki w soboty – podkreśla Marcin Różycki, wiceprezydent  Kielc.

Z danych Urzędu Miasta, a także świętokrzyskiego kuratorium wynika, że młodzi ludzie niechętnie wybierali szkoły branżowe. W Kielcach liczbę oddziałów zmniejszono z 24 do 15, na w ich miejsce powołano 9 oddziałów w technikach.

- Mamy 429 uczniów, którzy nie dostali się do szkół, ale dysponujemy jeszcze 432 miejscami, tak więc dla wszystkich starczy miejsca w kieleckich szkołach średnich – zapewnia Piotr Łojek, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Samorządy miały trzy lata na przygotowanie się do przyjęcia podwójnego rocznika w szkołach średnich, to kosztowało. W Kielcach na doposażenie szkół potrzeba milion osiemset tysięcy złotych, brakuje jeszcze miliona.

- Będziemy prosić radnych o przesuniecie tych pieniędzy w budżecie i przeznaczymy je na dostosowanie sal czy zakup sprzętu - mówi Marcin Różycki, wiceprezydent Kielc.

Wojewoda świętokrzyski odpowiada, że samorządy otrzymały większe subwencje i nadal mogą starać się o dofinansowanie.
Jeśli chodzi o nauczycieli, to nie powinno ich zabraknąć, a Ci którzy zakończyli pracę w gimnazjach zostali zatrudnieni w szkołach średnich lub podstawówkach – zgodnie twierdzą władze regionu i Kielc. 25 lipca ukażą się listy uczniów przyjętych do szkół, dla tych którzy się nie dostaną rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca, która zakończy się 30 sierpnia.  

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •