reklama

reklama

/>

reklama

reklama

/>

Codzienność PRL-u widziana oczami dziecka. Nowa wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy

Codzienność PRL-u widziana oczami dziecka. Nowa wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy

Nowa, stała wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach na40-lecie istnienia placówki, przeniesie nas w czasy PRL-u. Wernisaż ekspozycji „Zatkało kakao?” odbędzie się 6 grudnia. Jej twórcy mają nadzieję, że będzie to atrakcyjne miejsce spotkań wielu pokoleń, w którym dawne zabawki, książki czy fotografie zyskały drugie życie.

Prawie 400 zabawek, książki, czasopisma, archiwalne kroniki, a także ponad sto fotografii. Nowa, stała wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, przeniesie nas w czasy PRL-u. Twórcy wystawy „Zatkało kakao?”, chcą oczami dziecka pokazać zwiedzającym, tamte trudne lata.

- Muzeum Zabawek i Zabawy przekształca się, zgodnie ze światowymi trendami, w muzeum dzieciństwa, czyli takie miejsce, które ilustruje całokształt wspomnień z młodzieńczych lat. Zabawki są tylko pewnymi atrybutami tamtych czasów – mówi Maciej Obara, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Dawne zabawki, książki czy meble zyskały tu drugie życie. Twórcy wystawy mają nadzieję, że będzie to atrakcyjne miejsce spotkań dla całych rodzin, gdzie rodzice i dziadkowie będą pokazywać dzieciom  elementy swojego dzieciństwa. Przewodnikami po wystawie będą  dziesięcioletni Jurek i jego pięcioletnia siostra Tereska. Postaci rodem z lat 70-tych, opowiedzą najmłodszym, jak wyglądała ich codzienność.

- Przybliżą zwiedzającym ten świat i pokażą, jak wyglądało wtedy mieszkanie, szkoła, podwórko, jakie były gry i zabawy oraz smakołyk- mówi Agata Zarzycka, artystka.

Podczas zwiedzania wystawy będzie można usiąść w ławeczce z kałamarzem, pograć w kapsle, poczytać „Płomyczek”, a nawet sprawdzić co kryje w sobie meblościanka z tamtych lat. Nie zabraknie też ciekawostek dla fanów majsterkowania czy kulinarnych przepisów.

 - Dzisiaj dziecięce zabawy są bardzo monotematyczne, a w czasach PRL, wbrew pozorom te zabawki były bardzo kreatywne  – mówi  Katarzyna Hodurek-Kiek, kustosz Muzeum Zabawek i Zabawy.

Wystawa „Zatkało kakao?”,  jest podsumowaniem obchodów czterdziestolecia Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Wernisaż nowej, stałej ekspozycji odbędzie się 6 grudnia, wstęp będzie bezpłatny.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •