reklama

reklama

/>

reklama

reklama

/>

Prezydent obiecał, a osoby niepełnosprawne wciąż czekają na swojego pełnomocnika

Prezydent obiecał, a osoby niepełnosprawne wciąż czekają na swojego pełnomocnika

Osoby z niepełnosprawnościami mają za złe prezydentowi Kielc, że wciąż nie powołał ich rzecznika i rady. Przypominają, że Bogdan Wenta w swoim programie deklarował ustanowienie i poszerzenie kompetencji pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych. Nadal go nie ma, jednak wiceprezydent Kielc Danuta Papaj zapewnia, że po Nowym Roku pełnomocnik zostanie powołany.

Kielce przyjazne dla niepełnosprawnych. To jedno z wyborczych haseł Bogdana Wenty z wyborów samorządowych – przypominają przedstawiciele środowiska osób z niepełno sprawnościami.

- Liczyliśmy, że zostaniemy potraktowani poważnie – mówi Paweł Słowik, przedstawiciel Tymczasowej Rady Osób z Niepełnosprawnościami.

Już niemal rok temu władze Kielc obiecały, że powołają zarówno pełnomocnika jak i pięcioosobową Radę do Spraw Osób z Niepełnosprawnościami.

 - W rozmowach ustaliliśmy, że to spośród naszego środowiska wybierzemy osobę, która będzie nas reprezentować – mówi Paweł Słowik, przedstawiciel Tymczasowej Rady Osób z Niepełnosprawnościami.

Co prawda w mieście powstała tymczasowa rada, która po kilku spotkaniach przygotowała nawet regulamin działania przyszłej, stałej rady, ale pieniędzy na jej działalność i powołanie pełnomocnika zabrakło. Teraz władze miasta  zaproponowały, by tymczasowa rada skierowała swoich przedstawicieli do istniejącej Powiatowej Społecznej Rady.

- My od początku wiedzieliśmy, że nie chcemy być w tej radzie, ponieważ ma ona inny zakres kompetencji. Najbardziej zabolało to, że po roku rozmów czytam, że dopiero w lutym będzie można zastanowić się nad zasadnością powołania pełnomocnika. Jeśli ktoś prosi o napisanie regulaminu, to po co mi to zleca - mówi Paweł Słowik, przedstawiciel Tymczasowej Rady Osób z Niepełnosprawnościami

Powołanie kolejnej Rady w tym roku mijało się z celem – tłumaczy Danuta Papaj, wiceprezydent Kielc zapewnia , że sprawa nadal jest otwarta i po Nowym Roku zaprasza do rozmów.

- Kiedy dowiedzieliśmy się, że ta rada jest i w styczniu będzie kończyć swoją kadencję, to stąd odpowiedź, że oczywiście zapraszamy, ale w styczniu powołamy nową radę na nowych zasadach i również prezydent powoła pełnomocnika – tłumaczy Danuta Papaj, wiceprezydent Kielc.

Pełnomocnik ma być pośrednikiem między niepełnosprawnymi, a władzami miasta. Ma mówić o ich potrzebach,  a także informować o programach, z których potrzebujący mogliby skorzystać.

- Zwrócimy się do radnych o wsparcie i wywieranie presji, bo pełnomocnik osób niepełnosprawnych musi być - mówi Paweł Słowik, przedstawiciel Tymczasowej Rady Osób z Niepełnosprawnościami.

W Kielcach ponad 500 osób porusza się na wózkach, 450 jest niewidomych. W sumie w stolicy regionu mieszka około 25 tysięcy osób z  orzeczeniem o niepełnosprawności, każdego roku przed komisją staje dwa tysiące osób.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •