reklama

reklama

/>

reklama

reklama

/>

Kieleccy radni apelują w sprawie powołania pełnomocnika osób niepełnosprawnych

Kieleccy radni apelują w sprawie powołania pełnomocnika osób niepełnosprawnych

Oczekujemy konkretów, współpracy i zrozumienia. Na czwartkowej sesji Rady Miasta niepełnosprawni po raz kolejny apelowali do władz miasta o powołanie ich pełnomocnika i nowej rady. Dyskusja i ustalenia w tej sprawie trwają od roku. Urzędnicy tłumaczą, że do tematu powrócą po Nowym Roku.

Niemal rok temu władze Kielc obiecały, że powołają zarówno pełnomocnika jak i Radę do Spraw Osób z Niepełnosprawnościami. Ale efektów tych deklaracji brak. Temat powrócił na czwartkowej sesji Rady Miasta, pod adresem urzędników padło sporo gorzkich słów.

- Oczekujemy konkretów, współpracy i zrozumienia – mówił Paweł Słowik, przedstawiciel Tymczasowej Rady Osób z Niepełnosprawnościami.

Paweł Słowik w swoim wystąpieniu mocno podkreślał jak różne są potrzeby osób niepełnosprawnych i jak bardzo potrzebują wsparcia swojego pełnomocnika. W tym wystąpieniu emocji nie brakowało.

W maju tego roku za wiedzą władz miasta powstała tymczasowa rada do spraw osób niepełnosprawnych, która po kilku miesiącach pracy przygotowała nawet regulamin działania przyszłej, stałej rady. Warto tutaj dodać, że w Kielcach na mocy ustawy  działa już powiatowa rada do spraw  osób niepełnosprawnych.

- Pan prezydent Różycki odpowiedział, że być może nie odpowiadają nam warunki w tej radzie i potrzebujemy własnej działającej na naszych zasadach i ten dialog się rozpoczął – mówił Paweł Słowik, przedstawiciel Tymczasowej Rady Osób z Niepełnosprawnościami.

Ale zdaniem niepełnosprawnych ten dialog przerwano i władze miasta  zaproponowały, by tymczasowa rada skierowała jednak swoich przedstawicieli do tej działającej już w powiecie kieleckim. Argumenty za takim rozwianiem przedstawił dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – Marek Scelina.

- Co będzie jeśli zostanie powołana druga rada myślę, że mogą być problemy kompetencyjne – tłumaczył Marek Scelina.

Zadaniem Powiatowej Społecznej Rady jest m.in. opiniowanie wydatkowania pieniędzy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kadencja tej rady kończy się w styczniu, dlatego Marek Scelina zaproponował, aby przedstawiciele tymczasowej rady zgłosili się w naborze.

W całej sprawie brakuje konkretów, dlatego radni zaczęli dopytywać prezydenta jakie będą dalsze działania. Wiceprezydent Danuta Papaj potwierdziła, ze funkcjonowanie dwóch rad do spraw osób niepełnosprawnych jest bezzasadne, ale zapewniła, że sprawa nadal jest otwarta i po Nowym Roku problem zostanie rozwiązany.

Agata Wojda zadeklarowała, że  jeśli władze miasta nie przedstawią konkretnej propozycji i zasad współpracy ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, to klub radnych Koalicji Obywatelskiej zgłosi własną uchwałę.

Tymczasowa rada do spraw osób niepełnosprawnych w przygotowanym regulaminie określiła dokładnie skład rady, jej kompetencje i zadania. Natomiast pełnomocnik ma być łącznikiem między niepełnosprawnymi, a władzami miasta. W stolicy regionu mieszka około 25 tysięcy osób z  orzeczeniem o niepełnosprawności.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •