reklama

 

reklama

 

/>

"Lekcja wolności"

Lekcję o tak wybitnych postaciach jak np. Lech Wałęsa dostali dziś uczniowie kieleckich liceów. Poprzez wspólne ćwiczenia  poznali bliżej ich działania dążące do wolności. Spotkanie było jednym z elementów festiwalu Wolność i Pokój, odbyło się w Bibliotece Wojewódzkiej.

Paula Sawicka psycholog i szefowa stowarzyszenia Rzeczpospolita i jej mąż Mirosław Sawicki nauczyciel akademicki  pokazali młodzieży osiągnięcia takich osób jak Jan Karski, Lech Wałęsa, Jacek Kuroń i Marek Edelman.

Przez ich opowieści licealiści mogli się przekonać jakimi ludźmi byli. Dowiedzieli się o tym, że często byli stawiani przed ciężkimi wyborami pomiędzy osiągnięciem wolności, a własnym cierpieniem. Ostatnie dwa lata życia Marek Edelman ostatni przywódca powstania getta warszawskiego mieszkał w domu państwa Sawickich. Mogli więc przekazać młodzieży autentyczne wydarzenia z jego życia.

Po wysłuchaniu wykładu, uczniowie zostali podzieleni na grupy. Wspólnie analizowali decyzje jakich musieli dokonać chociażby Lech Wałęsa podejmując się walki o wolną, niekomunistyczną Polskę. Lekcja dotyczyła także odpowiedzialności  i konsekwencji za podjęte przez siebie działania.
Licealiści nie tylko z uwagą słuchali, ale z zapałem uczestniczyli i dyskutowali. Jak się okazało nie wszystkie omawiane postaci były dla młodzieży znane. Świadczy to o tym, że tego typu spotkania są potrzebne, aby kształtować świadomość młodych ludzi.

Uczniowie mieli okazję utożsamić się z bohaterami i wczuć się w ich sytuacje. Mogli uzmysłowić sobie, że podejmowanie decyzji nie zawsze jest jednoznaczne.  Taka "Lekcja wolności" była dla nich nie tylko odskocznią od zwykłych zajęć z historii, ale przede wszystkim  pozyskaniem wiedzy jakiej nie można znaleźć w książkach.


Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •